Chromium – doskonała alternatywa dla Firefoxa

Linux od wielu już lat przyzwyczaił nas do Firefoxa i gros użytkowników tego systemu nie rozważa nawet zmiany domyślnej przeglądarki. Tymczasem sam fakt, że pomimo dominującej roli giganta z Redmond znaleźliśmy się w mniejszości świadczy o tym, że nie przywiązujemy zbytniej wagi do przyzwyczajeń czy trendów, ale jesteśmy otwarci na nowe, nierzadko lepsze rozwiązania.
Jednym z nich jest Chroumium, przeglądarka linuxowa oparta na rozwiązaniach Google, ale pozbawiona niechcianych dodatków monopolisty na polu wyszukiwarek. Nie ma się więc co obawiać – odpowiednik linuxowy nie będzie nas szpiegować. Na dodatek jest o wiele żwawszy od Firefoxa, a także Chrome.
Pewnym mankamentem okazuje się jednak pełne skonfigurowanie przeglądarki pod nasze potrzeby, ponieważ przyzwyczajeni do Firefoxa, który ma wszystkie, niezbędne funkcje w jednym miejscu, szybko możemy się zniechęcić. Paradoksalnie jednak brak jednego, rozbudowanego panelu narzędzi w Chromium, to jego zaleta, a nie wada. Przeglądarka dzięki temu jest lekka, szybciej się otwiera, a proces konfiguracji jest ściśle powiązany z menadżerem okien i ogólnymi ustawieniami systemu. Chromium zatem nic nie kopiuje, nie wyważa drzwi otwartych swoimi rozwiązaniami. Bazuje na systemie i chyba o to w tym chodzi. Warto zatem wrócić do źródeł naszych przekonań oraz aspiracji i pomęczyć się z konfiguracją Chromium szczególnie, że termin “pomęczyć” jest ogromną przesadą.

I. Instalacja

Zainstalowanie Chromium wymaga od nas skonfigurowania repozytorium Magei. Jeśli już to zrobiliśmy, wystarczy w MCC lub w konsoli wydać odpowiednią komendę. Jeżeli chcemy uczynić to szybko, skorzystajmy z konsoli. Najpierw logujemy się jako administrator (su).

[nazwa_użytkownika@localhost ~]$ su
Hasło:
[root@localhost nazwa_użytkownika]# urpmi chromium

I po kilku sekundach, w zależności od naszego łącza, mamy nowiutką przeglądarkę Chromium w naszym systemie.

 

II. Konfiguracja

2.a) Chromium jako przeglądarka systemowa

Po uruchomieniu Chromium zapyta się nas o kilka rzeczy, z których najważniejszym jest import ustawień z innych przeglądarek (w moim przypadku był to import z FF). I tu niezwykle miłe zaskoczenie. Chromium poradziło sobie nie tylko z zakładkami, ale również z historią przeglądarki i hasłami (do haseł należy wprowadzić hasło zabezpieczające). Po jednym kliknięciu miałem wszystkie ulubione rzeczy w nowym miejscu, bez mozolnego bawienia się w kopiowanie.

Niestety jest także i druga strona – Chromium wymaga nieco uwagi na początku.

Najpierw uczyńmy nowy nabytek przeglądarką domyślną. Po prawej stronie paska przeglądarki, u góry, znajduje się ikona “Dostosowywanie i kontrolowanie Chromium”. Klikamy na nią i odnajdujemy button z kluczem, symbolizującym ustawienia.

Chromium - narzędzia

 

Wchodząc do środka dysponujemy przyzwoitą gamą ustawień. Rozszerzamy możliwości dzięki uaktywnieniu ustawień zaawansowanych. Odnajdujemy tytuł “Domyślna przeglądarka” i czynimy Chromium głównym narzędziem naszego systemu.

Chromium - domyślna przeglądarka

 

To jednak nie wszystko. Samo dodanie przeglądarki jako głównej w niej samej to za mało. System nadal nie będzie skłonny odpalać Chromium domyślnie. Dlatego musimy to zmienić w jego ustawieniach. Ponieważ ja pracuję na XFCE skupię się na tym środowisku – w KDE czy Gnome jest podobnie.

Uruchamiam “Start – ustawienia – menedżer ustawień – preferowane programy” i wybieram tam “Chromium jako program domyślny”. Potem przechodzimy do “Edytora Ustawień MIME” i odnajdujemy  wpisy http i https, które również przestawiamy na naszą przeglądarkę w trybie edycji. Można także posłużyć się poleceniem tekstowym chromium-browser %u

Niektóre wpisy należy w podobny sposób zmienić w wybranych programach, np. Thunderbirdzie: “Edycja – Preferencje” i zakładka “Załączniki”. Postępujemy w identyczny sposób jak w przypadku ustawień MIME, z tym, że w tym przypadku być może będzie trzeba odnaleźć sam program. Dowiązanie znajduje się w katalogu /bin. Nazwa pliku to chromium-browser.

 

2.b) Pasek zakładek i skrót do aplikacji

Na drugim ogniu, w moim przypadku, znalazł się pasek zakładek widoczny w przeglądarce. Szybko udało się go  uruchomić prawym przyciskiem myszy, ale w lewym górnym rogu krzaczył mi folder “Aplikacje”.

 

Chromium zakładki

 

 

Aplikacje usuwa się identycznie jak uruchamia pasek zakładek. Wystarczy prawym przyciskiem myszy kliknąć na pasek (nie na Aplikacje – tam prawy przycisk jest nieaktywny) i wyłączyć opcję poprzez odhaczenie pola “Pokaż skrót do aplikacji”. I po sprawie. Dodatek ląduje na śmietniku historii.

 

2.c) Uruchamianie programów za pomocą Chromium

Kolejnym krokiem jest zmuszenie przeglądarki do uruchamiania określonych programów w trybie automatycznym, np. skryptów torrent czy plików graficznych. Niestety Chromium nie robi tego z biegu. Dlatego należy mu pomóc.

Każdy plik jest domyślnie ściągany do wskazanego katalogu pobierań, najczęściej /home/Pobrane. Informacja o stanie pobierania pokazuje się domyślnie w lewym dolnym rogu. Jeśli więc pobierzemy jakiś torrent wyskoczy nam w tym miejscu ikona ze strzałką inicjującą pojawienie się pola dialogowego. Wystarczy teraz nakazać przeglądarce, aby otwierała dany typ pliku. Uczyni to za pomocą domyślnego programu. W identyczny sposób postępujemy z innymi aplikacjami na których bezpośrednim otwieraniu nam zależy – gif, jpg, doc itp.

Chromium - otwieranie programów

 

III. Ważniejsze skróty klawiszowe

Najpopularniejsze skróty klawiszowe ułatwiające pracę z przeglądarką, a także pozwalają wydajniej korzystać z jej potencjału.

1. Control + K – umożliwia szukanie z poziomu paska adresowego. Po naciśnięciu, w pasku URL ukaże się znak zapytania i można wtedy wpisać szukaną frazę.

2. Control + H – szybsza droga do wyświetlenia karty z historią przeglądania.

3. Control + Shift + N – kombinacja ta otwiera okno w trybie “incognito”, w którym przeglądane strony nie zapisują się w pamięci przeglądarki, w historii przeglądanych stron ani w postaci plików cookie.

4. Alt + Home – ładuje stronę Google Chrome z thumbnailami najczęściej odwiedzanych stron.

5. Control + T – otwiera nową kartę. Przez przeciągnięcie można zmieniać kolejność kart.

6. Shift + Escape – sposób przywołania Task managera Google Chrome.

7. Control + Shift + Tab – przełączanie kolejno do tyłu pomiędzy kartami.

8. Control + Tab – pozwala na przełączanie kolejno do przodu pomiędzy kartami.

9. Control + B – wyłącza i włącza pasek zakładek.

10. Control + J – otwiera stronę Downloads.

11. Control + Shift + T – otwiera ostatnią zamkniętą kartę. Podwójne wciśnięcie kombinacji powoduje otwarcie karty poprzedzającej ostatnią.

14. Przełączanie pomiędzy otwartymi kartami za pomocą kombinacji Control + 1, Control + 2, Control + 3 etc.

 

IV. Dodatki

W Chromium możemy zainstalować bardzo wiele motywów oraz dodatków. Nie tyle co w Firefoxie, ale należy się spodziewać, że w niedługim czasie liczba ta znacznie wzrośnie, a według wszelkich prognoz, jeśli Google nadal będą tak szybko zdobywać rynek ze swoim Chrome, Chromium tylko na tym skorzysta ponieważ gros dodatków do googlowskiego odpowiednika zainstalujemy w naszej przeglądarce. Poniżej omówienie wybranych.

FlashBlock

Dodatek, który swoją popularność zdobył wśród użytkowników Firefoxa. Blokuje on elementy typu flash (z których znaczna większość to reklamy) na stronach www. Rozszerzenie w wygodny sposób zaznacza swoją aktywność ikonką na pasku adresu, dzięki czemu użytkownik w razie potrzeby może szybko je wyłączyć. Na plus zasługuje też obecność tzw. „białej listy” służącej do gromadzenia adresów stron, na których wtyczka nie będzie aktywna.

Web2PDFConverter

Jeżeli musimy zaprezentować bogate graficznie witryny na innym komputerze, który jest pozbawiony dostępu do internetu lub po prostu zapisać w formacie PDF ważne treści pochodzące z sieci, to rozszerzenie okaże się nieocenione. Umożliwia ono przekonwertowanie dowolnej strony www lub pliku HTML do formatu PDF. Pliki w tym formacie mają to do siebie, że na każdym komputerze wyglądają tak samo. Nie musimy się zatem martwić o czcionki, grafiki itp.

Chromium Wheel Smooth Scroller

Choć instalując to rozszerzenie nie zyskujemy żadnej dodatkowej funkcjonalności w naszej przeglądarce, to jego obecność może umilić nam czas spędzony na przeglądaniu internetu. Zapewnia ono płynne przewijanie zawartości witryn, a dodatkowo dodaje efekt odbijanego od krawędzi suwaka. Na pochwałę zasługują też ogromne możliwości konfiguracji wtyczki.

Center image

To niewielkie, lecz bardzo wygodne rozszerzenie sprawia, że wyświetlane w przeglądarce pliki graficzne będą od razu wyśrodkowane. Wygodniej je dzięki temu przeglądać i skalować.

Adblock

Jest to jedna z najbardziej popularnych wtyczek. Wersja na Firefoxa zdobyła uznanie setek tysięcy internautów i wywołała niemałą burzę wśród reklamodawców. Adblock dla Chrome jest nieco mniej skuteczny w blokowaniu niechcianych reklam oraz trochę trudniejszy w obsłudze, jednak mimo to spełnia swoje zadanie w sposób zadowalający. Warto zachęcić także do sprawdzenia rozszerzenia o podobnej funkcjonalności, ale łatwiejszego w konfiguracji – AdThwart.

Fastest Chrome

Użytkownicy Firefoxa znają to rozszerzenie jako Fasterfox. Umożliwia ono łatwe dodawanie zaznaczonych na stronie www treści do wyszukiwarek. Dzięki temu dodatkowi wygodniejsze stanie się również wyszukiwanie w Google (uwzględni on inne wyszukiwarki podczas wyświetlania wyników). Fastest Chrome oferuje jeszcze szereg innych udogodnień, którymi potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć.

 

Podsumowanie

Z niezależnych danych wynika, że Chromium pod wieloma względami przewyższa dotychczasową domyślną przeglądarkę, jaką jest Firefox. Na czoło korzyści wysuwa się jej lekkość oraz szybkość działania oraz fakt, że w konfiguracji korzysta z narzędzi systemowych. Jest również niezwykle bezpieczna.

Kolejnym atutem jest zaplecze firmy Google, która bardzo prężnie rozwija projekt Chrome, a dzięki możliwościom Chromium można korzystać z tego zaplecza udostępnianego przez giganta w nieskrępowany sposób. Dlatego warto zmienić przyzwyczajenia i wypróbować Chromium. Daję głowę, że szybko przywykniecie i będziecie zadowoleni z szybkości i lekkości przeglądarki.

Miłej zabawy!

 

Bibliografia:

Macierz.org.pl

Skomentuj