DrakX instalator Mageia

Odinstalowywanie Magei

Jeśli Mageia cię potrafiła Cię do siebie przekonać lub nie byłeś w stanie jej poprawnie zainstalować po prostu musisz się jej pozbyć. To jest Twoje prawo i Mageia daje Ci taką możliwość. Co nie jest takie oczywiste w przypadku innych systemów operacyjnych.

Uruchom system za pomocą instalacyjnej płyty DVD z Mageią, wybierz System ratunkowy, a następnie Przywróć program rozruchowy Windows. Po następnym uruchomieniu będziesz mieć dostęp wyłącznie do Windows, bez opcji wyboru systemu opracyjnego.

Aby odzyskać miejsce na dysku użytę przez Mageią należy pod Windowsem: kliknąć Start -> Control Panel -> Administrative Tools -> Computer Management -> Storage -> Disk Management aby dostać się do narzędzia zarządzającego partycjami. Rozpoznasz partycję Magei ponieważ będą one oznaczone jako Nieznane (Unknown). Kliknij prawym przyciskiem myszy na te partycje i wybierz Usuń (Delete). Miejsce zostanie oznaczone jako wolne.

Jeśli używasz Windows XP, możesz utworzyć nowe partycje i sformatować je jako FAT32 lub NTFS. Zostanie im przydzielona "litera dysku".

Jeśli używasz Vista lub 7, masz dodatkowo jedną możliwość, możesz rozszerzyć istniejącą partycję, która znajduje się po lewej stronie od wolnego miejsca. Dostępne są również inne narzędzia do partycjonowania, takie jak gparted, działające zarówno pod Windows jak i Linux. Jak zawsze, przy operacji zmieniania partycji, bądź bardzo ostrożny i upewnij się że masz kopię wszystkich ważnych danych.