Błąd instalacji bootloadera

Home Fora Pomoc Instalacja Błąd instalacji bootloadera

Ten wątek zawiera 19 odpowiedzi, ma 4 uczestników, ostatnio zmodyfikowany przez  JerzyB 4 lata, 1 miesiąc temu.

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 20 ogółem)
  • Autor

JerzyB
    Participant

Po dosyć długim czasie udało mi się przywrócić Windowsa 8 na mojego laptopa.
    Przystąpiłem do instalacji Magei 4. Wszystko przebiegło jak do tej pory bezproblemowo,
    do momentu instalacji bootloadera. Na liście nie było Windowsa, więc dodałem go ręcznie ( z listy wyboru).
    Niestety bootloader nie został zainstalowany. Wybrałem tym razem LiLo. Ponieważ na forach widać, że Mageia i Windows8 jakoś się godzą proszę o pomoc w tej kwestii. Błąd:
    Fatal: EITHER FIX-TABLE or IGNORE-TABLE
    Działam dalej.
    Wybrałem Grub w trybie tekstowym – zapisał się i Mageia startuje. Bios włączony na Legacy. Windows nie startuje.
    Po przełączeniu na uefi startuje Windows, ale nie widać Gruba.

mirej
    mirej
    Participant

Jeżeli zapisał się grub to komputer startuje wyświetlając boot menu?
    Po starcie Magei wejdź do centrum sterowania/uruchamianie/Konfigyracja sposobu uruchamiania i dodaj partycję z Windows8.
    Daj polecenie jako root
    blkid
    Istnieje jeszcze możliwość instalacji bootmenu dla windowsa. EasyBCD darmowe (do celów niekomercyjnych).

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.44
    Mageia-5 32bit

Norbi
    Norbi
    Participant

O ile pamiętam to stara poczciwa Mandriva 2010 miała opcję przywrócenia Bootloader zarówno Linuxa jak i windy. Możesz spróbować chociaż gwarancji żadnej.

Linux is funny 🙂

mirej
    mirej
    Participant

Ponowną instalację bootmenu można wykonać z Instalki Magei-4. Wybieramy instalację, następnie AKTUALIZACJA (to nie spowoduje zmian w już zainstalowanej Magei-4). W menu poinstalacyjnym możemy wybrac np. Grub2 z graficznym menu, następnym razen inne bootmenu. Jak zareaguje Win8 trudno przewidzieć?

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.44
    Mageia-5 32bit

JerzyB
    Participant

Gdy nie było UEFI to program startowy instalowany był w MBR.
    Gzie właściwie mam zapisać teraz bootloadera. W pierwszym sektorze MBR?
    Chyba nie, bo UEFI jest na drugiej partycji formatowanej jako fat.
    Instalację Linuxa muszę uruchomić w trybie Legacy – bo inaczej nie wystartuje instalator.
    Czy po instalacji mam przełączyć na UEFI, i tak startować komputer, aby wybrać system?
    Podczas pierwszej instalacji o której pisałem w innym wątku, znanym Wam, na partycji drugiej
    w katalogu EFI pojawił się katalog Mageia. Czy to było tak jak być powinno?
    Norbi, Mageia 4 też ma System Rescue. Ta opcja nie zadziałała.

Norbi
    Norbi
    Participant

Tam, Bootloadera masz zapisać na pierwszej partycji jakby się ona nie nazywała.
    Co do UEFI:
    ”Chyba nie, bo UEFI jest na drugiej partycji formatowanej jako fat.”
    Ja mam wrażenie że nie bardzo wiesz o czym piszesz. Jak to ”….jest na drugiej partycji ….”?
    UEFI jest następcą tradycyjnego BIOS-a i nie może być zapisywane na żadnej partycji – jest zapisany na płycie głównej komputera.
    Radzę poczytać –> https://www.google.com/search?q=co+to+jest+UEFI%3F&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.rosa:en-US:official&client=firefox-a
    Rozumiem że na dzień dzisiejszy masz dysk przywrócony do stanu pierwotnego więc pokaż jeszcze raz rozkład partycji ale z poziomu Win a nie MGA której i tak (chyba) nie możesz uruchomić. I może zatrzymajmy się w tym miejscu to zobaczymy co dalej.

Linux is funny 🙂

JerzyB
    Participant

Załączam widok partycji. Na żółto oznaczyłem partycje o której piszę jako druga i tu powinien wg mnie znaleźć się coś o Linuxie.

mirej
    mirej
    Participant

Nie odpowiedziałeś na pytanie czy przy starcie Magei pojawia się bootmenu?
    Nie podałeś co wypisało polecenie blkid (partycje widziane przez linuxa)? Z poniższych informacji wynika że UEFI obsługuje Grub2.
    Poczytaj to https://www.dropbox.com/s/zx70bosz7wsgz8o/UEFI%20Mageia3.txt

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.44
    Mageia-5 32bit

Norbi
    Norbi
    Participant

Ciekawy jestem skąd Ty masz tyle tych partycji? Skąd one się wzięły?
    Myśląc logicznie – po przywróceniu Win powinieneś mieć 4 partycje:
    partycja rozruchowa potrzebna do uruchomienia systemu
    partycja rozruchowa potrzebna do uruchomienia recovery
    partycja systemowa z Win
    partycja recovery
    Skąd reszta?

Linux is funny 🙂

mirej
    mirej
    Participant

Jeżeli F to system Magei, bez nazwy swep, G home to masz prawidłowo (zastanawia mnie po co aż 130GB). Prawdopodobnie u ciebie tylko partycja C umożliwia podział lub zmianę wielkości.
    Rysuneki (2 ostatnie) BLEDNIE DODANE do usunięcia!
    JAK JE USUNĄĆ ?

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.44
    Mageia-5 32bit

JerzyB
    Participant

No, dobrze Można różnie partycjonować. Dzisiaj jest jeszcze inaczej, załączam zrzut. Rysunek który załączyłem był zrobiony po instalacji Linuxa. Widziałem na forach instrukcje instalacji bootloadera, tam rozkład partycji się nieco różni, ale wpisy dotyczą Windows 8. Tą małą 128 MB sformatowałem na fat i próbowałem na niej zainstalować gruba. Niestety nie udało się a Windowsa odzyskiwałem na nowo. Bez opcji powrotu do ustawień fabrycznych. Mirej@ po starcie pojawia się na czarnym ekranie słowo GRUB. W trybie Legacy. Czy sposób formatowania coś zmienia? Gdybym chciał zainstalować Linuxa w trybie Legacy, jako jedyny, nie ma problemu.
    Trudność w ocenie tego co się dzieje wynika stąd, że nie wiem jak powinno być.
    Przeprowadzam instalację. Dochodzę do momentu instalacji bootloadera, ta operacja kończy sie błędem. Co dalej?
    Nie wiem. Czytałem o kluczu, firmware, Shim, EasyBCD i programie naprawy gruba w Ubuntu.
    Jako przykład podam to http://www.thomas-krenn.com/pl/wiki/Instalacja_systemu_operacyjnego_na_platformach_z_UEFI

mirej
    mirej
    Participant

Obszar nieprzydzielony powinien należeć do C. sprawdz czy partycja C da się powiększyć.
    Jeżeli masz działajacy windows to wystartuj z miego.
    Sprawdz jaki rekord rozruchowy masz zainstalowany, MBR czy GPT?
    Odczytasz wchodząc poprzez Narzędzia administracyjne do Zarządzanie komputerem/Zarządzanie dyskami. Kliknij w Dysk0 PKM właściwości/woluminy. Odczytaj styl partycji!

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.44
    Mageia-5 32bit

JerzyB
    Participant

Wydaje się że ten nieprzydzielony jest w stanie takim jak po instalacji. Wielkość C: była ustalona podczas odzyskiwania systemu. Porównaj załaczniki: https://mageia.org.pl/wp-content/uploads/general/3.png Powiększać nie próbowałem bo są inne partycje trzeba je najpierw usunąć. Jak będzie trzeba to to zrobię, tylko nie wiem dlaczego.

Widows 8 – gpt. Gdyby było MBR to nie można by było go zainstalować – musiałem wyczyścić cały dysk aby instalator się uruchomił- nawet sektor rozruchowy po linuksie. Gdyby dysk był skonwertowany na MBR nie byłoby sprawy. Od 10 lat instalowałem na MBR. W złączniku to o co prosiłeś. Jak masz u siebie? Może ja za dużo szukam, a to jest proste. Informacje w necie są niezbyt nowe …

mirej
    mirej
    Participant

Ja testowalem 7 z MBR i Lilo działało. Nie mam kompa z UEFI i Win8.1 trudno mi doradzać na odległość.
    W twoim przypadku dla 8.1 musisz miec GPT i masz prawidłowo.
    Najpierw trzeba uporządkować partycje windowsa, później zabrać sie za Mageię. Sprawdz czy w niezagospodarowanej części da się stworzyć 3-partycje primary (40GB, 1G, Ireszta)
    Jeżeli się da zrób format na NTFS (tymczasowo). Później Format na ext3. jeżeli to wyjdzie pomyślimy o instalacji Magei.

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.44
    Mageia-5 32bit

JerzyB
    Participant

Mirej@
    Co do partycjonowania pod Mageię – zresztą nie tylko – da się to zrobić. Instalowanie przebiega w sposób normalny.
    Sam widziałeś podział partycji. Dosyć niebezpieczne jest usuwanie partycji, bo gpart usunął mi nie te, które chciałem (może mój błąd, choć głowę dam, że zaznaczyłem, te które chciałem usunąć). Ostatnio utraciłem partycję Recovery (ostatnia 16GB). Teraz mam płyty, to strachu nie ma. W necie nie ma sygnałów o tym, że są jakieś wielkie probemy w instalacji Linuxa obok win7. W komputerach z preinstalowanym Windows partycje są narzucone. Myślę, że programiści linuxowi pracują nad tym problemem, bo Microsoft dobrze chroni swój interes, więc musimy zadbać o swój. Dzięki, za odzew. Sporo się nauczyłem i jeśli wystarczy, to może już niedługo napiszę, że mam Linuxa obok Windows 8.1 na swoim lapku. Nie spocznę za nim nie osiągnę celu. Jeśli ktoś już wie jak to robić, to zachęcam do pisania.

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 20 ogółem)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.