[Solved]Brak wpisów w pliku menu.lst po aktualizacji kernela.

Home Fora Pomoc Oprogramowanie [Solved]Brak wpisów w pliku menu.lst po aktualizacji kernela.

Ten wątek zawiera 19 odpowiedzi, ma 5 uczestników, ostatnio zmodyfikowany przez  Nożyk 5 lata, 8 miesięcy temu.

Oglądasz 5 posty - 16 do 20 (z 20 ogółem)
  • Autor

Nożyk
    Participant

blkid
    /dev/sda1: UUID="EA60A73E60A70FFD" TYPE="ntfs"
    /dev/sda5: LABEL="MIREK 2" UUID="BC609B07609AC792" TYPE="ntfs"
    /dev/sda6: LABEL="MIREK_1" UUID="466E-9039" TYPE="vfat"
    /dev/sda7: LABEL="MASTAS" UUID="EE54D8F154D8BE11" TYPE="ntfs"
    /dev/sdb1: UUID="3b01ca7e-ee69-4eb5-abd1-1ead3b4c51ed" TYPE="ext3"
    /dev/sdb5: UUID="c4e265ee-5b53-4e36-a049-0fb6f467166a" SEC_TYPE="ext2" TYPE="ext3"
    /dev/sdb6: UUID="a323d204-6218-4abc-a82d-605d1a508d74" TYPE="swap"
    /dev/sdb7: UUID="187832ae-fb60-41db-9b33-1295d6c9b364" SEC_TYPE="ext2" TYPE="ext3"
    /dev/sdb8: UUID="2abb5682-c301-48fa-9324-91fc361f352a" TYPE="ext3"

Przy tym desktopie siedzi żona i nie zna hasła administratora, ja siedzę przy laptopie i mam tam takie same linuksy. W systemie nic nie zmieniam bo się nie znam. Instaluję tylko aktualizacje, to nie wiem kto mi miesza w systemie. Na laptopie wszystko jest OK a na desktopie niby się instaluje nowy kernel, tylko potem nie widać go w systemie. Windows jest nieruszany, to pozostałość po synu, który mieszka gdzie indziej.

Nie mam połączenia Mageii z Xubuntu, więc narazie nie mogę pokazać pliku grub.cfg ale na laptopie przy wybieraniu systemu w grubie mam wszystkie kernele z Mageii a w desktopie tak jak pokazałem wyżej, dlatego zacząłem szukać pomocy.

mirej
    mirej
    Moderator

Listing z konsoli wskazuje że 2-wersje linuxa używają wspólnego swap. Moim zdaniem każda dystrybucja powinna mieć własny swap. U ciebie brakuje jednej partycji swap.
    Czy kolega Moderator podziela moją opinię?

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.69
    Mageia-6 32bit

Nożyk
    Participant

Nie, jeśli jest partycja swap to linux wykrywa ją przy instalacji i nie prosi o jej utworzenie.

m123456
    m123456
    Moderator

Ze SWAP-em nie powinno być problemów. Miałem i mam podobną sytuację wykorzystania SWAP-u przez dwa systemy. Systemy nie są uruchomione jednocześnie.:)
    Problem mógłby być w przypadku, gdy SWAP byłby na innym dysku.

@Nożyk, usuń niepotrzebne kernele. Zostaw ten z którego korzystasz i najnowszy. Jak u Ciebie wygląda ładowanie systemów? Który GRUB jest w MBR-ze?
    Wg. mnie najlepszą opcją byłoby zapisać GRUBa 2 w MBR (GRUB Xubuntu), natomiast GRUB-a Magei wrzucić na partycję, na której jest katalog boot Magei (polecenie: grub-install /dev/sdXY). Wtedy Mageię można spokojnie uruchamiać z GRUBa 2 albo bezpośrednio, albo przeładowując bootloadera.

Nożyk
    Participant

Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc i porady związane z moim problemem. Problem z bałaganem na dyskach rozwiązałem w ten sposób, że przeinstalowałem system. Może to nie fachowo, ale jak pisałem nie jestem fachowcem a musiałem coś zrobić szybko bo żona zagnieździła mi się na laptopie. Teraz mam tutaj dwa kernele, w mcc mogę wybrać sposób uruchomienia. Jest tylko jedna niedogodność a mianowicie strona na tym forum nie przewija się tylko przeskakuje, czego nie ma w przeglądarce, w której mogę kólkiem myszy dokładnie ustawić tam gdzie chcę. Ale żona nie zagląda tutaj więc nie jest to problem. Jeszcze raz dziękuję wszystkim.

Temat można zamknąć.

Oglądasz 5 posty - 16 do 20 (z 20 ogółem)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.