"Deinstalacja" systemu

Home Fora Pomoc Instalacja "Deinstalacja" systemu

Ten wątek zawiera 7 odpowiedzi, ma 3 uczestników, ostatnio zmodyfikowany przez mirej mirej 4 miesięcy, 1 tydzień temu.

Oglądasz 8 posty - 1 do 8 (z 8 ogółem)
  • Autor

nowicjuszek
    Participant

Witam
    Obecnie na laptopie mam 3 systemy na 2 dyskach. Na talerzowym win7 + starego minta16, na ssd mageie. Chciałbym pozbyć się minta i pozostałe miejsce “wcielic” do magei i windy.
    Czy sformatowanie partycji minta np za pomocą gparted i redystrybucja wolnej przestrzeni wpłynie jakoś na gruba? (zniknie jeden system) Nie będzie problemu z odpaleniem obu systemów? (teraz przy starcie wybieram który system ma startować)

mirej
    mirej
    Participant

Sprawdż na którym dysku masz zainstalowany Grub-2. Mageia / centrum sterowania / uruchamianie / konfiguracja systemu rozruchu. (możesz zmienić)
    Gdy nic nie startuje, jeszcze nie katastrofa 🙂
    Jeżeli wiesz na którym dysku masz Mag.. to możesz też z płyty instalacyjnej wystartowć i zrobić instalacja UWAGA-aktualizacja!! z ponownym umieszczeniem Grub-2 na dowolnym HDD (najlepiej tym na którym jest Mageia. Jak będzie startowała Mageia z własnego HDD możesz bawić się partycjami.
    Pozdrawiam

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.44
    Mageia-5 32bit

nowicjuszek
    Participant

Dzieki za odpowiedź ale … jest niepełna.
    Jeszcze nic nie zrobiłem, pytanie jak w poście wyjściowym: Czy po usunięciu/redystrybucji partycji z zainstalowanym linuxem mint grub magei (który działa teraz poprawnie) może się posypac? (bo zniknie jeden z systemów)
    I tak na marginesie nie mam stacji cd.

mirej
    mirej
    Participant

Popsuje się bo zmnieni się uid partycji. Menu będzie ale systemów bez partycji (zmienione uid) nie uruchomisz.
    Puki działa możesz zrobić startowy pendrajw instalacyjny z ISO płyty DVD.
    https://www.mageia.org/pl/5/download_index.php
    Zainstaluj na magei-5 IsoDumper nim utworz pena. Sprawdz, czy komp z pena startuje.
    Dalej odłącz dysk z mintem i win.
    zostaw tylko SSD z Mageią. Ustaw w UFI/Bios start z niego zobaczysz czy Mageia ruszy. Jeżeli nie to musisz wystartować z Pendrajwa ISO i kroki jak opisałęm wcześniej dla DVD na koniec zapis Grub-2 na SSD i restart. Magea działą. wyłącz.
    Podepnij drugi dysk. Start Mageia / centrum sterowania / uruchamianie / konfiguracja systemu rozruchu
    po ponownym zapisaniu Grub-2 na SSD zostaną dodane do listy wyboru bootmenu win i mint widoczne po restarcie.
    Teraz bezpiecznie możesz usuwać/zmieniać partycje zaruwno z poziomu win jak Magei na HDD.
    Powodzenia

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.44
    Mageia-5 32bit

nowicjuszek
    Participant

I tu pojawia się mały problem.
    Pena startowego juz mam. NA SSD zainstalowana mageia 6.
    Ale komputer to laptop i (niechętnie) mogę odpinać jedynie ssd. Odpięcie hdd wiązałoby się z rozbiórką całej konstrukcji czego nie chcę robić. (Dysk ssd włożony jest w miejsce cd)
    Ale jesli dobrze zrozumiałem jeśli mageia staruje z ssd (sda) to jeśli zmienię układ partycji i ilość systemów na hdd (sdb) (czyli usunę minta) to grub to “wykryje” automatycznie i przy starcie pozostanie wybór mageia na sda i wida na sdb? Obecnie w magei pokazuje że grub 2 znajduje się na dysku ssd (dev/sda)
    Czy jednak będzie konieczność modyfikacji gruba żeby wykrył windę w nowym układzie partcji na hdd (sdb)?A jesli tak to jak zrobić (reinstalacja?)- (niestety potrzebuję windy i nie chciałbym stracić mozliwości jej uruchomienia.
    Pozdrawiam

mirej
    mirej
    Participant

Ale jesli dobrze zrozumiałem jeśli mageia staruje z ssd (sda) to jeśli zmienię układ partycji i ilość systemów na hdd (sdb) (czyli usunę minta) to grub to “wykryje”

Grub-2 zapisany na SSD (sda) nic nie wyktywa! Ma w konfiguracyjnym pliku zapisane ścieżki do dysków oraz przypisane UID partycji z których ma startować. Zgodnie z boot menu. Format Partycji na sdb nie powinien miec wpływu. Zmiany ilości part i wielkości tak. Tylko na zmienionych partycjach i do czasu użycia
    Z menu Magei / centrum sterowania / uruchamianie / konfiguracja systemu rozruchu
    i zapisanie ponowne Grub-2 na dysku SSD (sda) uaktualni zmiany.
    Zastanawiam się czy to pytanie nie powinno paść jako pierwsze?
    Jak docelowo zaplanowałeś układ sytemów rozmieszczenie na dyskach i partycjach?
    Co z SSD?
    Wpisz jako root w konsoli polecenie df -Th

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.44
    Mageia-5 32bit

piotr2p
    Participant

Witam
    Obecnie na laptopie mam 3 systemy na 2 dyskach. Na talerzowym win7 + starego minta16, na ssd mageie. Chciałbym pozbyć się minta i pozostałe miejsce “wcielic” do magei i windy.
    Czy sformatowanie partycji minta np za pomocą gparted i redystrybucja wolnej przestrzeni wpłynie jakoś na gruba? (zniknie jeden system) Nie będzie problemu z odpaleniem obu systemów? (teraz przy starcie wybieram który system ma startować)

Ja bym zarchiwizował dane, spartycjonował oba dyski i zainstalował wszystko od nowa. Wyjdzie szybciej i skuteczniej. Oczywiście decyzja należy do Ciebie, ale czarno widzę inne rozwiązania.

mirej
    mirej
    Participant

Uruchom wersję instalacyjną, Magei 6 format istniejącej partycji minta oraz home.Windowsa nie tykaj. Dalej Pełna Swieża instalacja dobrze ustawić ścieżki partycji dla systemu Magei i home w instalatorze. Instalację kończymy zapisem gruba na właściwym dysku HDD. Po restarcie bootmenu wyświetli zainstalowane OS-y.

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.44
    Mageia-5 32bit

Oglądasz 8 posty - 1 do 8 (z 8 ogółem)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.