Instalacja Magei 4 obok Windows 8.1

Home Fora Pomoc Instalacja Instalacja Magei 4 obok Windows 8.1

Ten wątek zawiera 48 odpowiedzi, ma 6 uczestników, ostatnio zmodyfikowany przez  tomek-uk 4 lata, 5 miesięcy temu.

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 49 ogółem)
  • Autor

JerzyB
    Participant

Nabyłem laptopa z zainstalowanym Windowsem 8.1. Chcę by Mageia 4 znalazła się jak do tej pory obok Windowsa. Zrobiłem test z LiveCD 32, jest dobrze. Postanowiłem więc zainstalować Mageię i tu zaczęły się schody. W necie jest trochę opisów instalacji w tej konfiguracji, ale po angielsku. Googlowe tłumaczenie wypacza nieco sens treści a polskich poradników nie ma wiele. Na naszym forum nic nie ma na ten temat z czego wnioskuję, że instalacja jest łatwa albo niewielu użytkowników to robiło. Czytałem kilka opisów, ale czytam i nie bardzo rozumiem. Stąd moje pytania. Czy należy instalować wersję 64 bitową czy można też 32 bitową? Jak skonfigurować bootloadera? Jeśli ktoś już to robił, to może zechciałby ten temat praktycznie przybliżyć, o co proszę.
    Pozdrawiam,
    JerzyB

Wladyslaw Kocurek
    Participant

Witam, mam podobny problem. U mnie Mageia się zainstalowała ale raptem może dwa uruchomienia a potem wysypał się Botloader Grub. Zmieniłem potem przy kolejnej instalce systemu na Bootloder Lilo textowy i lipa dalej to samo. Doszedłem do wniosku ze systemy z rodziny Mandrivy nie będą działały z W 8. Testowałem to z kilkoma systemami z rodziny Mandrivy natomiast Ubuntu 13.10 czy 14.04 spisuje się znakomicie.
    pozdro Vlado

JerzyB
    Participant

Walczę ale na razie nici.

Norbi
    Norbi
    Participant

Z czym walczysz? Instalacja Linuxa czy Win 7 obok Win 8 jest naprawdę prosta.

Linux is funny 🙂

Wladyslaw Kocurek
    Participant

Witam, owszem prosta ale później wysypie się bootloader, już to przerabiałem. Alternatywą jest Kubuntu, dzisiaj go zainstalowałem, wersja 12.10 a potem zaktualizował się do wyższej wersji, żadnych problemów a interfejs podobny zresztą to KDE.
    Pozdro

EDIT: Regulamin pkt.1 i pkt.3

Norbi
    Norbi
    Participant

@Wladyslaw Kocurek – Instalowałem u siebie i żadnych problemów nie było. Win 8 i Rosa pracowały zgodnie na SSD.
    Na dokładkę zrzut nie działa – napisane jest wyraźnie że ”Plik przekroczył dozwoloną wielkość pliku.”

@JerzyB – pokaż zrzuty ekranu w którym miejscu masz problem. Może cosik zaradzimy 😉

Linux is funny 🙂

JerzyB
    Participant

@ Norbi jak zrobić zrzut ekranu podczas instalacji?
    Skoro piszesz że banalnie prosta jest instalacja to popełniam gdzieś błąd?
    Opiszę więc co i jak po kolei robiłem.
    Ponieważ wyczytałem w necie, że Linux musi być dlatego zaciągnąłem Live DVD dual.
    Płyta bez błędów nagrana na k3b. W biosie przestawiłem na Legacy – inaczej nie bootowało
    płyty. Po starcie płyty instalacja – standardowo jak do tej pory. Wcześniej zmniejszyłem na windowsie8.1
    partycję C: ,aby zostawić puste miejsce dla Linuksa. Na tej pustej przestrzeni utworzyłem
    trzy partycje linuxowe /, swap, /home. Dalej instalacja pakietów wszystkie bo Live.
    Po pewnym czasie pokazuje się okno konfiguracji bootloadera. Podczas pierwszego podejścia na liście pokazał się Windows. W tym pierwszym oknie nie robiłem żadnych korekt. W następnym zaznaczyłem grub2 z trybem graficznym. Miejsce instalacji bootloadera zaznaczyłem dysk co skończyło się błedem, po naciśnięciu ok po pewnym czasie pojawiło się okno błędu informujące o niespodziewanym
    zakończeniu programu. Gdy zaznaczyłem sda3 błedu nie było ale startu gruba tez nie. Próbowałem z uruchomionej płyty livedvd. Zainstalowałem grub2-efi (chrooot) i ponownie próbowałem zainstalować bootloadera. W necie znalazłem informacje o kopiowaniu z katalogu ESP/efi/mandriva pliku grub64.efi do katalogu /ESP/efi/windows. Po uruchomieniu komputera wszystkie zmiany znikły. Partycji ESP nie korygowałem a zmniejszyła sie i została mała pusta którą w instalatorze bootloadera widać(sda2) a ESP nie(sda3)
    Nie uruchomił się żaden system, zmiany na partycjach zobaczyłem po starcie Live.
    Dodatkowa informacja.
    Komputer Packard bell i załączam widok partycji.

Załączniki:
    Norbi
    Norbi
    Participant

Tak na szybko bo muszę wyjść z domu – pokaż mi układ partycji ale z poziomu Windows.
    I podstawowe pytanie – instalujesz system z płyty LiveDVD?

Linux is funny 🙂

JerzyB
    Participant

Przesyłam zrzut ekranu z widokiem na partycje z poziomu Windowsa.
    Tak, system instaluję z LiveDVD-dual.

Norbi
    Norbi
    Participant

Od początku:
    ”@ Norbi jak zrobić zrzut ekranu podczas instalacji?”
    Zrób zdjęcie i wrzuć nas jakiś serwer a tutaj podaj link albo miniaturkę.
    Mówisz że wyczytałeś że ”Ponieważ wyczytałem w necie, że Linux musi być dlatego zaciągnąłem Live DVD dual.”
    Rozumiem że to chodzi o podział na partycje? Do tego była potrzebna wersja Live? Na to pytanie musisz mi odpowiedzieć.
    Skoro sama instalacja już jest/była to rozumiem że zmieniałeś ustawienia w BIOS-ie czyli wyłączyłeś UEFI, Secure Boot i tak dalej?
    Dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest mieć Twój laptop u siebie ale się nie da – niestety. Nie podałeś żadnych danych tego laptopa, tylko markę.
    Nie bardzo rozumiem co kolega zmajstrował z partycjami. Na załączonym zrzucie widać że:
    partycja 400 MB to partycja rozruchowa potrzebna do uruchomienia recovery
    partycja 300 MB to partycja rozruchowa odpowiedzialna za uruchomienie komputera –> http://www.centrumxp.pl/Slownik/560,partycja_systemowa_EFI.aspx
    partycja 16.37 GB to nic innego jak partycja recovery
    E – partycja 15.25 GB – co to za partycja z systemem plików RAW?
    F – partycja 1 GB – co to za partycja z systemem plików RAW?
    G – partycja 306.6 GB – co to za partycja z systemem plików RAW?
    c – partycja 125.72 GB – to nic innego jak partycja systemowa Win 8
    Instalując MGA zmniejszyłeś rozmiar partycji C i z tego co zrozumiałem to utworzyłeś partycje te które nie mają oznaczeń czyli 15.25 GB, 1 GB i 306.6 GB gdzie 15.25 GB to miało być ”/”, 1 GB to /swap a 306.6 GB to pewnie /home.
    Widzę że Win 8 się uruchamia więc nie ma problemu z jego pracą.
    Ja instalowałem Rosę w ten sposób:
    za pomocą Partition Magic wydzieliłem wolny obszar na partycji C. Ustawiłem system plików na ext4 po to żeby po podziale Windows nie widział tej partycji a wtedy w Mój Komputer nie była widoczna. Można ją było znaleźć oczywiście w Narzędziach Administracyjnych.
    Teraz po utworzeniu tej partycji uruchomiłem Windows po to żeby scalił sobie pliki i po prostu uruchomił się. Następnie zacząłem instalację Rosy. Wyłączenie UEFI, zmiana z AHCI na IDE, wyłączenie Boot Secure. Bez tego nie dało rady uruchomić instalacji. Płyta do napędu i jazda. Podczas instalacji miałem podział dysku na partycje dla Rosy. I ten wolny obszar utworzony pod Partition Magic podzieliłem na trzy partycje – ”/”, /swap i /home. Później system zapytał gdzie zainstalować Bootloadera i tutaj wskazałem partycję o rozmiarze 350 MB. U Ciebie to jest ta 300 MB bo mam wrażenie że faktycznie to ma ona właśnie 350 MB. Tyle, po instalacji uruchomienie komputera i okienko z wyborem systemu. Nie kopiowałem żadnych plików.
    Patrząc na to co masz w tej chwili moje zdanie jest takie – spróbuj za pomocą partycji recovery przywrócić wszystko do momentu kiedy kupiłeś komputer i zacznij podział jeszcze raz. Nie baw się w żadne Live – pobierz i wypal normalny obraz systemu 4.5 GB. Ja nigdy, powtarzam nigdy nie instaluję systemu z żadnych wersji Live. Od tego jest pełny obraz systemu.
    Daj znać czy czegoś nie zrozumiałeś albo to co napisałem być może w którymś miejscu nie odnosi się do Twojej sytuacji.
    Mam jeszcze jedną zasadę – jak sobie nie mogę z czymś poradzić to zaczynam – jeśli się da – wszystko od początku.

Linux is funny 🙂

JerzyB
    Participant

Dzięki Norbi.
    Partycje linuxowe tworzyłem podczas instalacji jako ext4, dlaczego Windows widzi je jako RAW pojęcia nie mam.
    Bios nie pozwala na wiele. Do dyspozycji jest Legacy i UEFI. Załączam zdjęcia biosu. Secure boot mode
    – standard bez możliwości zmiany. “zmiana z AHCI na IDE”- nie ma takich opcji w biosie. Nie rozumiem dlaczego pojawiła się ta pusta partycja. Partition Magik też ją widzi.
    Nie udało mi się tego zmienić przez odzyskiwanie systemu. Ręcznie nie wiem czy nie namieszam i czy potrzebne.
    Nie wiem czy nie bez znaczenia jest to, że partycje linuksowe są podstawowymi zawsze robiłem jako rozszerzone
    Usunę partycje linuxowe i powiększę C do poprzedniego rozmiaru. Tu widać mój kompuer: http://www.packardbell.pl/pb/pl/PL/content/model/NX.C2CES.009

EDIT: No i koniec. Znikły dwie pierwsze partycje. Da się bodaj linuksa teraz zainstalować albo odzyskać te partycje?

Rozmowa rozmową ale regulamin regulaminem – patrz punkt 5.

Norbi
    Norbi
    Participant

Nabroiłeś podejrzewam. Nie wiem co zrobiłeś ale miałeś za pomocą partycji recovery lub odpowiedniego oprogramowania które masz w komputerze przywrócić wszystko do stanu fabrycznego czyli do momentu kiedy kupiłeś komputer. Chciał czy nie chciał musisz pokazać na zrzucie układ partycji – może być za pomocą Partition Magic lub dowolnego distro na przykład HirensBoot –> http://www.hirensbootcd.org/download/
    Nie rób niczego pośpiesznie bo to nie jest dobry sposób.

Linux is funny 🙂

JerzyB
    Participant

Już jest tylko Mageia! Zostawiłem partycję Recowery – tą ostatnią.
    Powiedz mi proszę czy da się z niej odzyskać windowsa i jak stworzyć coś co może
    to uruchomić. Wiem, że to forum Magei, ale chcę wiedzieć, czy mam te dane usunąć, czy poczekać na spokojne
    potraktowanie tematu.
    Pozdrawiam

Norbi
    Norbi
    Participant

Raczej nie ale poszukam w necie czy jest na to sposób. Nic nie usuwaj, mówiłem że pośpiech jest kiepskim doradcą.

Linux is funny 🙂

mirej
    mirej
    Moderator

Przed jakim kolwiek ( jakimkolwiek ) ruchem należy zrobić backup całego dysku, później dopiero zabawa.
    Jak skasowałeś MBR, podział partycji, jest nadzieja. Użyj Paragon Backup lub Paragon Partition Manager w wersji CD. Nie /pamiętam dokładnie ale jeden z tych programów ma opcję przywracania skasowanego MBR oraz usuniętych partycji. Płyta instalacyjna Windows 7 umożliwia z linii poleceń instalację MBR.
    Podczas instalacji Gruba wystąpił błąd? Znany problem, zainstaluj Lilo textowe. Win7 i Win8 często powodują błędy podczas próby instalacji GRUB-a.

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.69
    Mageia-6 32bit

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 49 ogółem)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.