Instalacja Magei 4 obok Windows 8.1

Home Fora Pomoc Instalacja Instalacja Magei 4 obok Windows 8.1

Ten wątek zawiera 48 odpowiedzi, ma 6 uczestników, ostatnio zmodyfikowany przez  tomek-uk 4 lata, 1 miesiąc temu.

Oglądasz 15 posty - 16 do 30 (z 49 ogółem)
  • Autor

JerzyB
    Participant

Nie przyszło mi do głowy LiLo, wydawało mi się przestarzałe.
    Szukałem w necie podpowiedzi, aby dowiedzieć się jak postawić Linuxa obok Win8.
    Nic sensownego nie znalazłem dla Magei po polsku. Nie poradziłem sobie z tematem – zdarza się.
    Jestem nieco zaskoczony, bo zaznaczałem do usunięcia partycje ext4 a program usunął mi startowe.
    Trochę szkoda. Windows już zabezpiecza się przed samym sobą, czy co? Co prawda, gdybym nie upierał się,
    aby zainstalować Linuxa obok Windowsa, to nic by się złego nie stało.
    Mageia stoi już na nowym sprzęcie i kłopoty, które wynikały z tego że sprzęt się starzeje a programy młodnieją,
    znikły. Niebawem Mageia 5 i będzie okazja powrócić do tematu. Myślę, że wątku nie trzeba jeszcze zamykać, bo
    może inni chcieliby się podzielić swoimi doświadczeniami w tej sprawie. Będę tu zaglądał.
    Pozdrawiam,
    Jerzy

Norbi
    Norbi
    Participant

Masz w tej chwili tylko MGA na hdd? Windows jest potrzebny? Można zrobić tak żebyś miał obydwa systemy z powrotem na dysku pomimo tego że usunąłeś Win 8. I będzie to system legalny.

Linux is funny 🙂

JerzyB
    Participant

Tak Mageia4 jest zainstalowana na dysku. Zostawiłem tą jedną, zapasowa partycję z windowsa. Norbi myślisz o Virtualboxie? Nie mam płyty instalacyjnej – nie dali.

Norbi
    Norbi
    Participant

Nie, Virtualbox to taka namiastka. Ponieważ temat zaczyna dotyczyć innego systemu to nie będę go dalej ciągnął, wyślę do Ciebie e-mail i napiszę co miałem na myśli.

EDIT: E-mail wysłany 🙂

Linux is funny 🙂

kawon72
    Participant

Mam pytanie czy ktoś spotkał się z takim problemem zainstalowane oba systemy czyli winda i linux ,lecz podczas ładowania linuxa zawiesza się bo ma problem z systemem windows konkretnie z jego partycjami że niby windows żle zamknięty. Ten problem nie występuje jedynie gdy windowsa nie zamykam ,a uruchamiam ponownie, linux wtedy normalnie się otwiera. Nie miałem tego problemu przy MGA 3.

Norbi
    Norbi
    Participant

To forum specjalistyczne więc i opis problemu powinien taki czyli poparty zrzutami ekranu ze szczegółowym opisem a to co napisałeś brzmi jak …………… no właśnie.

JerzyB – daj mi kilka dni na odpowiedź albo napisz do mnie jak się sytuacja przedstawia u Ciebie.

Linux is funny 🙂

kawon72
    Participant

Ok Norbi masz zrzut ekranu jak chciałeś.

EDIT: Sam rozwiązałem ten problem chodziło o plan zasilania a w szczególności o Funkcja InstantGo pozwala na natychmiastowe wznowienie pracy z trybu uśpienia wystarczyło ją wyłączyć.

Załączniki:
    mirej
    mirej
    Participant

JerzyB
    Nie przyszło mi do głowy LiLo, wydawało mi się przestarzałe.
    Szukałem w necie podpowiedzi, aby dowiedzieć się jak postawić Linuxa obok Win8.

Lilo-textowe jest przestarzałe, ma jednak zaletę (mała objętość) przez to nie koliduje z Win7/8, Lilo zapisywane jest w MBR obok utworzonego przez win7/8.
    Graficzne bot menu GRUB większe objętościowo częściowo nadpisuje obszar MBR zapisanego wcześniej przez Win7/8. Tu bywa problem.
    DVD instalacyjna Mageia-4 zawiera bot-menu Lilo. Wybieramy w Konfiguracji poinstalacyjnej.

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.44
    Mageia-5 32bit

JerzyB
    Participant

Pamiętam, LiLo używałem w Mandrake 10.1 chyba w Mandrivie 2005, później tylko Gruba.
    Uparłem się i poniosłem porażkę. W necie było trochę o instalacji Gruba i to przekonało mnie o prawidłowym postępowaniu.
    Packard Bell obiecał przysłać płytę instalacyjną, więc nastąpi ponowna próba instalacji Magei obok Windowsa 8.
    Mam nadzieję tym razem skuteczna. W przypadku powodzenia lub nie, poinformuję o tym na forum. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem. Pozdrawiam.
    Jerzy

Norbi
    Norbi
    Participant

Źle to napisałeś – raczej będziesz instalował Mageię obok Windowsa. Generalna zasada – winda pierwsza. Jak dostaniesz płytkę to napisz, podpowiem co zrobić żeby było jak najmniej problemów 🙂

Linux is funny 🙂

mirej
    mirej
    Participant

Norbi dobrze ci radzi. Windows instaluj pierwszy! Zrób backup Win oraz MBR. Gdy coś nie wypali w 10min system postawisz i bawisz się dalej.
    Funkcjonalnie Grub czy Lilo różnica niewielka.
    Myślę że w następnych wydaniach poprawią współistnienie na jednym dysku gruba dla Mageia/Win7/8 z BIOS i UEFI.

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.44
    Mageia-5 32bit

JerzyB
    Participant

W rzeczy samej najpierw win, przecież napisałem “więc nastąpi ponowna próba instalacji Magei obok Windowsa 8”.
    Pamiętam o nadpisywaniu bootloadera przez windowsa, ponadto nowa rzecz to EFI. Troszku to inaczej niż w poprzednich systemach, które miałem. Myślę, że pod koniec tygodnia … dziękuję za obecną i oferowaną pomoc.
    Pozdrawiam.

Norbi
    Norbi
    Participant

Nie EFI tylko UEFI – taka nowsza wersja BIOS. Myślę że powinieneś dać znać jak dostaniesz płytę instalacyjną windy, wtedy będziemy radzić. I przemyśl sprawę wielkości partycji, ile dla win a ile dla MGA.

Linux is funny 🙂

JerzyB
    Participant

Gdy Windows był zainstalowany, to podczas instalacji zmniejszałem jego partycję a na wolnym miejscu tworzyłem Linuxowe.
    Były to “/” i “/home”. Czy ten sposób partycjonowania nie niesie jakichś niebezpieczeństw (do tej pory nic złego się nie działo). Planuję podzielić dysk na 2 systemy ok. połowy na każdy. W serwisie powiedziano mi że, nie będzie można skorzystać z partycji odzyskiwania poprzednio zainstalowanego systemu, więc ją usunę. Powiedziano mi również , że wersja systemu, którą otrzymam nie będzie tworzyła partycji Recovery(?). Czy podział na partycje, jaki jest w załącznikach we wcześniejszych postach, jest wg Was prawidłowy? Jaki system plików zalecacie (od strony praktycznej) na partycje linuksowe? Obecnie formatuję je jako ext4.
    Jerzy

Norbi
    Norbi
    Participant

Tak jak napisałem, zastanów się nad wielkością partycji. Radzę partycję z windą zrobić większą. Dlaczego? O ile dostęp z MGA do windy będziesz miał bezproblemowy o tyle w drugą stronę trzeba się troszkę nagimnastykować ale jest to możliwe. Przy takim układzie część plików możesz trzymać na partycjo z windą, eliminuje to częstotliwość kopiowania i przenoszenia. Masz hdd 500GB więc 300-350GB na windę a reszta na MGA. Partycję recovery usuniesz jeśli dostaniesz płytę z windą więc kilkanaście GB przybędzie. O ile winda sama sobie utworzy małą partycję rozruchową – o ile pamiętam 450MB – i resztę przeznaczy na pliki o tyle MGA będzie pytała o rozmiar poszczególnych partycji. Myślę że 15GB na ‘/’ i reszta na /home powinno wystarczyć. Masz 4GB RAM więc /swap możesz sobie odpuścić chyba że korzystasz z hibernacji to wtedy radzę utworzyć powiedzmy 512MB. W laptopie mam 12GB RAM i dwie partycje – ‘/’ i /home. Smok jeszcze nie zagospodarowany tak na poważnie ale przy 16GB RAM również /swap zostanie pominięty.

Linux is funny 🙂

Oglądasz 15 posty - 16 do 30 (z 49 ogółem)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.