Instalacja Magei 4 obok Windows 8.1

Home Fora Pomoc Instalacja Instalacja Magei 4 obok Windows 8.1

Ten wątek zawiera 48 odpowiedzi, ma 6 uczestników, ostatnio zmodyfikowany przez  tomek-uk 4 lata, 5 miesięcy temu.

Oglądasz 15 posty - 31 do 45 (z 49 ogółem)
  • Autor

JerzyB
    Participant

Słuszne uwagi. Do tej pory na wolnym miejscu robiłem jeszcze jedną partycję “zapasowa” linuxową, na której trzymałem pliki, których w normalnej pracy nie potrzebowałem. Generalnie pracuję na Magei a zauważyłem, że system plików się na win krzaczy po usuwaniu plików z pozycji Linuxa, stąd ta partycja “zapasowa”. Nie wykluczam, że coś mogłem sam nabroić, ale ten sposób bardziej mi się sprawdził. To samo dzieje mi się z dyskiem zewnętrznym na USB. Co jakiś czas Windows sprawdza spójność danych i naprawia system plików. Nie było co prawda jakichś awarii i utraty danych, ale pomyślałem, że taki sposób będzie lepszy.
    Jerzy

Norbi
    Norbi
    Participant

Dziwne, ja u siebie kiedy miałem windę i MGA na jednym dysku nie zauważyłem żadnych problemów z pracą systemu. Oba pracowały poprawnie, winda nie sprawdzała spójności plików. Wyjątkiem była sytuacja kiedy zmniejszałem rozmiar partycji z windą co jest logiczne że system musi sprawdzić swoje pliki. Coś musiałeś nabroić skoro miałeś takie sytuacje.

Linux is funny 🙂

mirej
    mirej
    Moderator

1-windows sys NTFS
    2-partycja na dane NTFS 50GB (zalecana)
    3-Mageia-4 system 20GB
    Zakładam że masz >=2GB RAM partycja wymiany niepotrzebna.
    4-home 15GB (dane programów, iso DVD-DL)

Zalecam zrobienie partycji (2) NTFS przeznaczonej głównie do zapisu z poziomu Magei. Jeżeli przez 1-rok nie wystąpią problemy zapisu to partycję usuniesz i powiększysz obszar dotychczasowej windowsowej.
    Przy niektórych konfiguracjach sprzętowych zdarzają się błędy zapisu.
    Starsze fora opisywały takie przypadki. Od wielu lat mi się to nie zdarzyło.

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.69
    Mageia-6 32bit

JerzyB
    Participant

Płyty już są. Na koniec tygodnia zostawiam sobie czas na instalację.

Norbi
    Norbi
    Participant

I jak instalacja – bezproblemowa?

Linux is funny 🙂

JerzyB
    Participant

Niestety problemy są nadal. Wynikły z wadliwości jednej z płyt od odtworzenia Windowsa.
    Maja być nowe – serwis obiecał.

Podczas tej instalacji wynikło kilka nieoczekiwanych czynności.
    Jak wyżej pisałem zainstalowałem Mageia4 na dysku jako jedyny system i po uruchomieniu instalatora Windows
    pojawił się komunikat błędu, że ten system należy instalować na starym BIOS-ie gdy przełączyłem na UEFI to pojawił się komunikat, że musi być UEFI – piszę z pamięci, ale sens zachowany. Szukałem pomocy u wujka Google i ten powiedział,że Ósemka musi mieć gpt. Na płytach instalacyjnych nie znalazłem programu który przekonwertowałby coś tam z MBR na gpt.
    Znalazłem w necie Widowsa8 Live na którym był program diskpart, który to uruchomiłem i zgodnie z opisem poleceń, wykonałem. Po restarcie w Biosie ustawiłem UEFI i uruchomiłem płytę pierwszą instalatora – ruszyło. Do czwartej płyty,której niestety nie dało się odczytać. Na tym na razie koniec. Na lapka wróciła Mageia4 szybko i bezproblemowo. Była próba instalacji Magei na partycji NTFS (oczywiście z formatem do ext4) utworzonej podczas instalacji Windowsa, ale nie udało się zapisać tablicy partycji na dysk – z komunikatem, że tablica partycji jest zbyt poważnie uszkodzona. Musiałem zrobić format dysku i Mageia bezproblemowo działa. Będzie powtórka z rozrywki po otrzymaniu nowych płyt z serwisu.
    Nie są to płyty instalatora, tylko odzyskiwania systemu, chyba coś takiego, co powinienem zrobić na samym początku.

Jeszcze jedna uwaga co do LILO – jakież to to szybkie.

Ponieważ czeka mnie powtórka czynności proszę o opinię czy sposób mojego postępowania jest prawidłowy, co do przygotowania dysku pod Windows8 z uwzględnieniem, że ma na nim być koniecznie Mageia4.

Norbi
    Norbi
    Participant

Win 8 zaczyna mnie co raz bardziej zaskakiwać, a właściwie nie tyle sam system ale polityka Microsoft.
    Co do samej instalacji to rób tak jak do tej pory. Pierwsza winda a później MGA. Prawdopodobnie przy instalacji MGA będziesz musiał wyłączyć UEFI. I dobra rada – po instalacji windy usuń z hdd zbędne oprogramowanie bo będzie przeszkadzało spowalniając pracę samego systemu.

Linux is funny 🙂

JerzyB
    Participant

Płyty nowe już mam. Najpierw sprawdzę czy są czytelne.
    Kolejny etap to usunięcie partycji linuxowych i sformatowanie dysku na NTFS – zamierzam to zrobić programem gpart z jakiegoś Live. Mam Puppy na którym jest gpart, albo diskdrake z Mageia4 Live.
    Następnie przekonwertuję go na gpt, bo jest MBR, za pomocą diskpart. W instalatorze nie ma tego programu, więc ściągnąłem płytę ratunkowa Win8, na której ten program jest. Nie wiem czy mam użyć opcji active.
    Później instalacja Win. Co dalej – zobaczymy. Jeśli macie jakieś uwagi, to o nie proszę.

Norbi
    Norbi
    Participant

Już pisałem, po co chcesz wykorzystać zewnętrzne narzędzia? Instalator windy doskonale radzi sobie z partycjonowaniem dysku. Życie trzeba sobie ułatwiać a nie utrudniać.

Linux is funny 🙂

JerzyB
    Participant

Norbi, myślisz, że chcę sobie życie utrudniać. To ciąg zdarzeń net-działanie , net-działanie.
    Pada, to dziś spróbuję ponownie.

mirej
    mirej
    Moderator

Ja paragonem (wersja live) podzieliłem dysk i formatowałem. 2-pierwsze partycje NTFS dwie następne dla Magei ext3. Pierwsza NTFS AKTYWNA.
    Na pierwszą NTFS instalacja Win.
    Teraz kolej na Mageia 4, Trzecą wskazałem na / czwartą na /home
    konfiguracja poinstalacyjna Lilo.
    Zastrzegam że testowałem z powodzeniem na win7 (BIOS).
    Czekam z ciekawością na rezultat?

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.69
    Mageia-6 32bit

Norbi
    Norbi
    Participant

Trzy partycje, trzy a nie cztery można/należy utworzyć na hdd. Dlaczego?
    Tworząc trzy partycje podstawowe za pomocą instalatora windows przy samej instalacji i tak instalator windy utworzy:
    z pierwszej podstawowej dwie rozszerzone. Dlaczego? Bo musi utworzyć partycję rozruchową i partycję systemową czyli tą partycję podstawową podzieli na dwie
    druga podstawowa pozostanie jako całość
    trzecia partycja podstawowa to partycja dla MGA. I tutaj w momencie instalacji samej Magei za pomocą instalatora można utworzyć następne dwie partycje – pierwsza to ‘/’ a druga to /home.
    Przy ilości 4GB pamięci RAM można sobie darować /swap ale jeśli ktoś chce to można ją utworzyć o wielkości 512MB i powinna być to wielkość wystarczająca.
    To co mi wysłałeś pokazuje:
    ‘/’ – 15GB –> ok
    /swap – 343MB – lepsze 512MB
    /home – 106GB
    reszta – nie przydzielone.
    Mam propozycję – masz dysk 500GB tak? Tak jak pisałem przy instalacji windy podziel go na trzy partycje:
    1. winda, NTFS, 100GB
    2. magazyn/pliki NTFS reszta czyli około 250GB
    3. MGA ,ext4, 100GB
    I zrób partycje w takiej kolejności jak napisałem. Tą ostatnią partycję na której będziesz instalował MGA to podczas instalacji windy możesz utworzyć jako NTFS – to w niczym nie przeszkadza. System plików z NTFS na ext4 zmienisz w momencie instalacji MGA.
    Oczywiście zrobisz jak będziesz uważał.
    Możesz też zainstalować TeamViewer – wiesz o czy mówię?

Linux is funny 🙂

mirej
    mirej
    Moderator

Moja propozycja 4 partycje
    1 NTFS Win system
    2 NTFS duża wspólna na dane z win i linuxa (na wypadek gdyby Mageia podczas zapisu plików narozrabiała, Dla Magei dostep do partycji 1 z zainstalowanum Win wyłączyć lub agraniczyć do odczytu.
    3 ext / system Magei
    4 ext /home

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.69
    Mageia-6 32bit

JerzyB
    Participant

Na gorąco.
    Dysk ma być na gpt – pusty bez żadnej partycji.
    Co dalej, zobaczymy. Na razie czyta pierwszą płytę, z pięciu.
    Pamiętajmy, że nie instaluję Windowsa 8, tylko odzyskuję z płyt dostarczonych od producenta.
    JB

Norbi
    Norbi
    Participant

Więc prawdopodobnie na hdd będziesz miał taki układ partycji jak w momencie zakupu laptopa.

Linux is funny 🙂

Oglądasz 15 posty - 31 do 45 (z 49 ogółem)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.