Instalacja nowej wersji Chromium

Home Fora Pomoc HOWTO, czyli “Jak to zrobić?” Instalacja nowej wersji Chromium

Ten wątek zawiera 0 odpowiedzi, ma 1 uczestnika, ostatnio zmodyfikowany przez xpris xpris 6 lata, 3 miesięcy temu.

Oglądasz 1 post (z 1 ogółem)
  • Autor
    xpris
    xpris
    Participant

Witajcie.

Kiedyś zastanawiałem się, dlaczego przeglądarka Chromium tak rzadko dostaje aktualizacje w repo. Pomyślałem, że nie wpłynę na paczkujących, aby zwiększyli częstotliwość aktualizacji, ale za to próbowałem znaleźć inny sposób.

W repo Mageia 3 znajdują się obecnie Chromium 26.XXX, co jest akurat w miarę tożsame z Google Chrome 26. Jednak jak pamiętam z przypadku Mageia 2 wkrótce powstanie dysproporcja na niekorzyść Chromium – gdyż będzie nieaktualizowane.
    Dlatego pokażę jak w prosty sposób zaopatrzyć się w najnowszą wersję, gdyż nie każdy ma ochotę korzystania z przestarzałej wersji albo z Google Chrome.

1. Do tego celu najlepiej jest pobrać i zainstalować z repozytorium jakąkolwiek wersje Chromium.
    urpmi chromium-browser
    2. Kiedy już mamy w systemie zainstalowaną przeglądarkę Chromium, należy udać się na stronę:
    http://commondatastorage.googleapis.com/chromium-browser-continuous/index.html
    lub http://commondatastorage.googleapis.com/chromium-browser-snapshots/index.html

Ja preferuję ten pierwszy link. Następnie należy wybrać interesują nas wersję np. Linux x64 i na liście dostępnych buildów zjechać na sam dół (wczytywanie strony może trwać nawet kilkanaście sekund!), a następnie wybrać wersję z najwyższym numerkiem. Po wejściu do folderu pobieramy plik “chrome-linux.zip”. Można także prościej, instalujemy rozszerzenie do przeglądarki bodajże chromium updater czy coś w ten deseń, które wyszuka za nas najnowszy build i go pobierze na dysk.

3. Po pobraniu rozpakowujemy archiwum i jego zawartość przenosimy do katalogu, gdzie mamy zainstalowaną przeglądarkę Chromium. U mniej domyślnie był to katalog “/lib64/chromium-browser/”, zapewne w przypadku 32 bitowej wersji przeglądarki będzie to “/lib/chromium-browser/”. Podmiemy całą zawartość folderu, plikami, które pobraliśmy.

4. Należy nadać odpowiednie prawa dostępu do katalogu chromium-browser, można to zrobić w konsoli lub jak ja w oknie właściwości w dolphinie uruchomionym z prawami roota (polecenie “su -“, “dolphin”), w zakładce właściciel zmieniamy z root na konto naszego użytkownika. Zatwierdzamy i już niemalże gotowe.

5. U mnie Chromium wymagało jeszcze dowiązania dodatkowej biblioteki, dlatego stworzyłem dowiązanie biblioteki z “/lib64/libudev.so.1” do katalogu “/lib64-chromium-brower/libudev.so.0”. U mnie to było wszystko, być może będziecie musieli dowiązań kolejne libsy. Można sprawdzać jakie próbując uruchamiać przeglądarkę w konsoli, wówczas wypluwa czego potrzebuje.

6. Uruchom ze skrótu na pulpicie, menu lub w konsoli i ciesz się najnowszą wersją przeglądarki Chromium – aktualnie wersja 29.0.1505.0 (199485).

Warto dodać, że w Chromium domyślnie działa Flash 11.2, aczkolwiek można zmusić ją do działania z pepperflash 11.7 🙂 Poradniki można znaleźć w Google lub można też nieco uprościć pobierając paczkę z np. z http://pkgs.org/download/chromium-pepper-flash dostępną dla SUSE, ale tej metody nie testowałem w Mageia.

Oglądasz 1 post (z 1 ogółem)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.