Mageia 4 x64 – czy już warto się przesiadać z "trójki"?

Home Fora Różności Luźne tematy Mageia 4 x64 – czy już warto się przesiadać z "trójki"?

Ten wątek zawiera 30 odpowiedzi, ma 7 uczestników, ostatnio zmodyfikowany przez piotratorix piotratorix 4 lata, 5 miesięcy temu.

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 31 ogółem)
  • Autor

fonon
    Participant

Pytanie, jak w temacie – do tych, którzy już wypróbowali.
    f.

piotratorix
    piotratorix
    Participant

Moim zdaniem na razie nie bardzo. Wiele mankamentów. Radziłbym poczekać. Ja przeinstalowałem, a potem na części wróciłem do sprawdzonej w boju 3ki.

fonon
    Participant

(…) Wiele mankamentów.(…)

Co najbardziej kuleje?
    f.

Arristo
    Participant

Ja po raz drugi zrezygnowałem z najnowszej wersji Mageii 64 bitowej na dużym kompie, bo zaczęła zachowywać się jak zawirusowane Windowsy – procesor dwurdzeniowy 2,9 GHz był zajęty przez jakieś paskudztwo w 100% i nagrzał się prawie do 60 stopni. Nie wróciłem do Mageii 3, tylko zainstalowałem sobie inną, stabilną dystrybucję Linuxa. Dziwne że finalna Mageia 4 po tylu miesiącach pracy developerów jest w stadium “beta”.

DaRiuSz
    Participant

Wysypał się kfilebox, bez żadnej przyczyny, działał, działał i przestał się uruchamiać. Znikająca ikonka głośniczka podobnie jak ikonka zasięgu sieci wifi, krótki czas pracy na baterii w laptopie. Na początku myślałem że bateria jest wyeksploatowana nie wytrzymywała dłużej niż godzinę, wróciłem do MGA 3 a tam jak ręką odjął – przy korzystaniu z neta lekko prawie 2,5 godziny, ( już nie muszę codziennie ładować lapka ). Postanowiłem zainstalować wg tutoriala – firestartera. Po włączeniu laptopa powitał mnie kernel panic – nie wiedziałem co to jest – doczytałem na necie. Wg mojego odczucia wolno działa ( długo się uruchamia i bardzo szybko pożera baterię ). Instalowałem system z płyty, na czysto po formacie punktu montowania i partycji /home.

piotratorix
    piotratorix
    Participant

Ja po raz drugi zrezygnowałem z najnowszej wersji Magei 64 bitowej na dużym kompie, bo zaczęła zachowywać się jak zawirusowane Windowsy – procesor dwurdzeniowy 2,9 GHz był zajęty przez jakieś paskudztwo w 100% i nagrzał się prawie do 60 stopni. Nie wróciłen do Magei 3, tylko zainstalowałem sobie inną, stabilną dystrynucję Linuxa. Dziwne że finalna Mageia 4 po tylu misiącach pracy developerów jest w stadium „beta”. ;)

Miałem podobnie – cały czas komp zachowywał się jakby coś mielił. To pierwsze. Po drugie – nie mogłem klikiem instalować pewnych pakietów (np. pomocy Libre), bo po prostu wywalał mi błąd. Musiałem instalować z konsoli. Wiele takich drobnych uciążliwości.

mirej
    mirej
    Participant

Mam hardware 64bit.
    Testuję Mageię 4 32bit poza już rozwiązanymi 2-problemami XBMC i kwrite działa bezproblemowo, mimo że robiłem aktualizację 3 do 4. Procek 1-2% obciążenia. Firefox ESR 24.3 działa bezbłędnie.
    Sprawdźcie wersję 32bit.

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.44
    Mageia-5 32bit

momo
    Participant

To miło, że nie tylko mi 4-ka płata figle. Laptop LENOVO G770 już kilka razy się zawiesił, przestał reagować na klawisze itp. Jedynie twardy reset pomógł. Szybko wyczerpująca się bateria. A w pewnym momencie przy zabawie w instalowanie sterowników od AMD i wpisaniu fglrxinfo następowało wylogowanie użytkownika.
    Dziwnie wolna “praca” przeglądarek FF i Opera, tzn. ładowanie stron trwa wyjątkowo długo a czasami kończy się napisem “ERROR”. Trochę lepiej było jak zamiast KDE pracowałem na LXDE.
    Nie sądzę aby sprzęt był za słaby na to wydanie: Pentium B960, HD6650M, 6GB RAM to powinno fruwać?
    ps.
    Arristo co postawiłeś?

napcok
    napcok
    Keymaster

U mnie na stacjonarnym MGA4 x64 sprawuje się bardzo dobrze, natomiast na laptopie nie da się pracować niestety… Po paru próbach innych dystrybucji m.innymi Manjaro, Mint znalazłem taką, która mi pasuje a co najlepsze wywodzi się od Mandrivy 🙂 ROSA Fresh – bardzo fajna i oceniając po paru dniach używania dopracowana dystrybucja, można ją pobrać z mirrora.
    W ROSA domyślnie nie ma Centrum Sterowania, ale można je doinstalować … pakiet nazywa się drakconf-legacy.

Manjaro.PL | Linux is like a wigwam, no windows, no gates an Apache inside

Arristo
    Participant

Postawiłem Minta. Działa rewelacyjnie – bez żadnych niespodzianek. W 64 bitowej Fedorze 20 aktualizacja kernela skończyła się fiaskiem, bo system przestał się ładować – po prostu zamierał “w pół kroku”. Ja darzę Fedoorę ogromnym sentymentem, bo swoją przygodę z Linuxem zaczynałem od Auroxa, a potem przesiadłem się na FC 2 albo 3 (to było tak dawno).

napcok
    napcok
    Keymaster

Wiadomość z ostatniej chwili …
    Developerzy planują wydanie nowych obrazów iso Magei 4. Konkretny termin nie jest znany jednak będzie to wkrótce, na nowych obrazach znajdą się wszystkie wydane do tej pory poprawki oraz te które są obecnie testowane.

piotratorix
    piotratorix
    Participant

Ja tam się nie zrażam. W Magei podoba mi się to, że jest społecznościowa. Błędy, błędami – są uciążliwe, ale nie przesadzajmy. U mnie jedynie stacjonarny HP Compaq odmówił posłuszeństwa na 4ce. Stacjonarne przeinstalowałem więc wszystkie na 3kę, bo też nie bardzo sobie radziły.
    Laptop w ogóle nie ma problemów, poza tym, co napisałem.
    Wiele zmieniło środowisko – jak przeszedłem na XFCE skończyło się mielenie, system nabrał płynności. Ja zresztą już od bardzo dawna unikam jak mogę KDE i Gnome.
    Napcok – napisz coś więcej jak możesz o Rosa. Trochę się zainteresowałem. Chodzi mi o język, wsparcie, instalację poszczególnych pakietów, sterowników etc.

fonon
    Participant

Dziękuję za odpowiedzi na moje pytanie. Widać, że na razie nie warto się przesiadać, ale skoro z 3-ką też są problemy, to może rzeczywiście trzeba tymczasem wybrać inny system. Jaki? KDE, 64-bity, stabilny i szybki z regularnymi aktualizacjami?
    f.

Arristo
    Participant

Społeczność Mageii, to rzeczywiście jest wielki plus, ale to samo dotyczy mojej ulubionej Fedory. Brakuje tego w Rosie. Jest forum wielojęzykowe dla tego systemu ale brakuje języka polskiego. Rosa jest bardzo ładna, stabilna i ma najnowsze wersje programów – nie dotyczy to kernela. Co prawda po aktualizacji Rosa R1 do R2 padła mi sieć, chociaż aktualizacja odbywała się właśnie przez nią – po restarcie systemu już była kicha. Jednak po instalacji R2 wszystko działało już poprawnie. Na moim dużym kompie R2 64 bitowa niby działa dobrze, ale Skype ma takie szumy, że nie da się przez niego rozmawiać. Nie da się też zainstalować narzędzia LanguageTool do LibreOffice, a to jest dla mnie poważny mankament. Wypróbuj sobie Rosę i będziesz miał porównanie z Mageią. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, to chętnie na nie odpowiem w miarę swoich możliwości 😉

EDIT: Jeszcze muszę dodać, że w Magei bardzo mi się podoba to, że sama podczas instalacji dobiera sterowniki do karty graficznej.

Jeśli chodzi o środowisko graficzne, to preferuję KDE. Jest piękne, szybko chodzi i ma bardzo bogate oprogramowanie. U mnie nie ma żadnego mielenia, a XFCE nigdy nie używałem.

Jeśli chodzi o inny dobry system, to polecam Fedorę! 🙂

napcok
    napcok
    Keymaster

Co do ROSY to prawda, że społeczność jest niewielka, ale kilka osób udziela się na naszej “siostrzanej” stronie i forum -> http://mandriva.org.pl (tematem strony są forki Mandrivy, a więc oprócz ROSY także OpenMandriva i Mageia).
    Odnośnie ROSY to spotkałem się jak do tej pory z samymi dobrymi opiniami na jej temat.
    Ja osobiście nie mam większego doświadczenia jeśli chodzi o ROSA, bawiłem się trochę nią na VirtualBoxie, a parę dni temu zainstalowałem na laptopie, ale obecnie używam go tylko sporadycznie.
    Wyglada na dobrą dystrybucję, ładnie dopracowaną graficznie i ma urpmi 🙂

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 31 ogółem)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.