Mageia 4 x64 – czy już warto się przesiadać z "trójki"?

Home Fora Różności Luźne tematy Mageia 4 x64 – czy już warto się przesiadać z "trójki"?

Ten wątek zawiera 30 odpowiedzi, ma 7 uczestników, ostatnio zmodyfikowany przez piotratorix piotratorix 4 lata, 5 miesięcy temu.

Oglądasz 15 posty - 16 do 30 (z 31 ogółem)
  • Autor

momo
    Participant

Mageia to z pewnością bardzo dobre distro (jedyne jakie lubię) ale jak każde ma też i swoje minusy. Od wczoraj jeszcze raz wykonałem testy. Najbardziej interesuje mnie aby na moim sprzęcie była zachowana płynność wyświetlanego obrazu na TV przez złącze HDMI przy użyciu sterowników fglrx lub ze strony AMD bo po Intel HD2000 za wiele nie można się spodziewać. Plik testowy to film mkv 720p.
    MGA3 x64 i MGA4 x64 oraz Ubuntu 12.04 po wszelkich możliwych aktualizacjach przy podłączeniu HDMI powiela ekran pulpitu na laptopie. Niezależnie od wybranej opcji: klon/ponad itp. Oczywiście da się ustawić aby film był wyświetlany na TV (VLC, SMPlayer) ale nie ma płynności, występują przycięcia. Najgorzej wypadło Ubuntu bo ekran jest tak pomieszany, że nie da się ustawić niezależnego wyświetlania ekranów.
    Co ciekawe dobrze z powyższym radzi sobie MGA2 x64. Co prawda występują przycięcia w filmach ale przynajmniej podział ekranów działa w 100% idealnie.
    Wspomnę jedynie, że ideał tego co mnie interesuje osiągnąłem dopiero na Win7 x64 ale korzystając z BestPlayer, VPlayer lub PotPlayer bo przy VLC cięło obraz niemiłosiernie.

I kto tu zawinił, dostawca sterowników czy bugi w distro?
    Gdyby nie HDMI to uznałbym MGA za idealny system.

fonon
    Participant

Jeszcze muszę dodać, że w Magei bardzo mi się podoba to, że sama podczas instalacji dobiera sterowniki do karty graficznej.

Niestety to akurat nie zawsze działa dobrze – nawet założyłem wątek na tym forum.
    f.

Arristo
    Participant

Mam małe doświadczenie z Mageią ale za każdym razem sterowniki Nvidia poprawnie mi się instalowały.

fonon
    Participant

muszę dodać, że w Magei bardzo mi się podoba to, że sama podczas instalacji dobiera sterowniki do karty graficznej.
    (…)
    Mam małe doświadczenie z Mageią…

Jedna jaskółka wiosny nie czyni.

…ale za każdym razem sterowniki Nvidia poprawnie mi się instalowały.

Ja akurat mam problemy z ATI, więc uogólniać nie można.
    f.

mirej
    mirej
    Participant

Tydzień z Mageia 4 32bit mija, jestem zadowolony – filmy 1920x1088HD 20Mbit/s działają płynnie. Telewizyjne kanały HD z USB-stick to samo. Nie ma różnicy czy DVI czy HDMI. Panowie, wymagania dla filmów w HD są wysokie. Procek min 2-rdzenie 2.5GHz i GFX z porządną z obsługą HD. Inaczej będą problemy. Pamiętajcie że BD generuje 24kl/s a TV 50kl/s a wasz komputer co najmniej 60, więc ma sporo pracy by wygenerować brakujące dodatkowe klatki.
    Osoby ze słabszym hardware, przed oglądaniem filmu powinni ustawić rozdzielczość i odświeżanie takie jak w oglądanym filmie HD wtedy słabsza konfiguracja jest w stanie sobie poradzić. Prawidłowe ustawienie i używanie kodeków karty to kolejny atut.

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.44
    Mageia-5 32bit

fonon
    Participant

Tydzień z Mageia-4 32bit mija, jestem zadowolony…

Tyle, że nie ma to nic wspólnego z niniejszym wątkiem, który dotyczy wersji 64-bit.
    f.

mirej
    mirej
    Participant

System 64bit niezmiennie od wielu lat sprawia więcej problemów. Na Magei 32bit różnicy w wydajności nie zauważysz a problemów mniej.

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.44
    Mageia-5 32bit

fonon
    Participant

I co z tego? Są też Windowsy, MacOS itd. Ten wątek jest po prostu o czymś innym.
    f.

PS. Natomiast w sprawie wydajności – kolega nie wie, co robię i dlaczego zależy mi na 64-bitowym systemie, a więc i nie może tego ocenić w żaden sposób.

fonon
    Participant

Jakieś nowe dane w tym temacie? Mageia 3 ostatnio znacząco “poprawiła się”, więc przymusu nie ma…
    f.

mirej
    mirej
    Participant

Po długim wachaniu przesiadłem się z Magei-4 32bit na 64bit, Szybciej uruchamia się system. Szybsze są operacje na oknach i szybciej uruchamiają się programy. Dużo lepiej jest z płynnoścą i jakością filmów HD, wszystko tak jak powinno być. Obsługa sprzętu tak samo jak w 32bit wersji. Mały pstryczek to taki, że były braki RPM które doinstalowałem z nieoficjalnych stron.
    Jądro Magei-4 32 i 64bit w moim przypadku nie obsługuje tunera TV (brak odpowiedniego firmware). Na Magei-3 działał.

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.44
    Mageia-5 32bit

momo
    Participant

Wróciłem do MGA2. Nowe distra nie lubią mojego lapka: MGA4 działa ale nie do końca poprawnie (podobnie MGA3), openSuse 13.1 sporo gorzej od mageia, PCLinuxOS wcale się nie chce zainstalować 🙂
    Ogólnie mój zapał do linuxa osłabł 🙁

mirej
    mirej
    Participant

Jaki masz procek, ram, gfx? Mageia-3 całkiem nieźle działa nawet na 10-letniej konfiguracji! Oczywiście bez filmów HD, i tam gdzie trzeba mocy obliczeniowej.

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.44
    Mageia-5 32bit

momo
    Participant

mirej,
    Laptop Lenovo z Pentium B960 + intel HD2000, 6GB RAM, AMD HD6650M
    a problem ktorego nie mogę rozwiązać został opisany w tym wątku, wpis z dnia 2014-02-14 o 15:25

mirej
    mirej
    Participant

Parametry sprzętu sugerują że lapek obsługuje HD1920x1080i na granicy wydolności, już dla jednego monitora. Częstotliwość odświeżania filmów HD w progresive to 24Hz, interlace 50Hz. Na kompie masz ustawione 60Hz lub 75Hz? Komputer musi wygenerować brakujące klatki.

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.44
    Mageia-5 32bit

momo
    Participant

MGA2 domyślnie ustawia 60Hz mogę podmienić na 40Hz ale nie ma żadnej różnicy – błędy wyświetlania nadal występują.
    win7 domyślnie ustawia 40Hz + program MPC-HC i obraz jest płynny bez żadnych bubli.
    Tak więc pomimo ograniczeń sprzętowych, pod M$ film HD 720p ciągnie aż miło a pod linuxem się krzaczy – dla mnie zagadka?

Oglądasz 15 posty - 16 do 30 (z 31 ogółem)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.