Mageia 6 64 bit jak zainstalować bibloteki 32 bit?

Home Fora Pomoc Oprogramowanie Mageia 6 64 bit jak zainstalować bibloteki 32 bit?

Ten wątek zawiera 3 odpowiedzi, ma 3 uczestników, ostatnio zmodyfikowany przez  waldek 4 miesięcy, 1 tydzień temu.

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Autor

waldek
    Participant

Witam,
    Jak zainstalować biblioteki 32bit:ia32-libs, lib32ncurses, openbsd-inetd?
    W Centrum sterowania konfiguracja nośników zaznaczone są 32 bit ale po wpisaniu komendy np. urpmi ia32-libs
    wyskakuje komunikat że nie ma takiego pakietu.
    Co robić?
    Proszę o pomoc
    Waldek

mirej
    mirej
    Participant

ib32ncurses jest pod linkiem dla Magei-6
    http://fr2.rpmfind.net/linux/rpm2html/search.php?query=ncurses

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.40
    Mageia-5 32bit

xpris
    xpris
    Participant

Hej.

Jeżeli potrzebujesz bibliotek 32bitowych musisz w centrum sterowania magii -> konfiguracji nośników, włączyć nośniki 32 bitowe. W Mageii nie zadziała polecenie znane z Ubuntiu ia32-libs tylko trzeba inaczej. Włącz w konfiguracji core 32bit Release, Core 32 bit update i jeżeli chcesz to również tained i nonfree. Teraz jeżeli jakaś instalowana aplikacja będzie wymagała bibliotek i586 – to zostaną one zainstalowane jako jej zależności.

Pakiety 32bit i 64bit w Mageii tym się różnią od tych z debiana / ubuntu, że zazwyczaj wystarczy usunąć liczbę 64 z nazwy. Np. lib64abcd. Wówczas jak jego 32bitowy odpowiednik będzie nosił nazwę libabcd.
    Oczywiście sa też pakiety, które w ten sposób nie da się rozróżnić jak np. twój ncurses. Oba mają taką sama nazwę. Wówczas jeżeli musisz ją mieć w systemie, a nie jest instalowana jako zależność to polecam zainstalowanie ich ręcznie z łapki w centrum sterownia mageii –> instalacja i usuwanie oprogramowania.
    Wpisz ncurses i ci wyszuka wersję 64 i 32, zaznacz 32 i instaluj. Jeżeli chcesz bezpośrednio to wklep do konsoli urpmi http://distrib-coffee.ipsl.jussieu.fr/pub/linux/Mageia/distrib/6/i586/media/core/updates//ncurses-6.0-8.1.mga6.i586.rpm

Co do openbsd-inetd. To niestety nie mam pojęcia. Podejrzewam, że ta paczka istnieje jedynie w Debianie i Ubuntu. Wszakże dla Mageii jej nie znalazłem. Pozostaje więc poszukać na nieoficjalnych repozytoriach lub zbudować samemu.

waldek
    Participant

Dzięki za informacje.

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.