Mogrify – konsolowy program do obróbki zdjęć

Home Fora Pomoc HOWTO, czyli “Jak to zrobić?” Mogrify – konsolowy program do obróbki zdjęć

Ten wątek zawiera 0 odpowiedzi, ma 1 uczestnika, ostatnio zmodyfikowany przez aquila.pl aquila.pl 3 lata, 8 miesięcy temu.

Oglądasz 1 post (z 1 ogółem)
  • Autor
    aquila.pl
    aquila.pl
    Moderator

Witam
    Z powodu ciszy na forum i co by nie mówili, że strona umiera postanowiłem coś napisać i przybliżyć program, którzy z pewnością niektórzy znają.
    Jest to jedno z narzędzi ImageMagic działające w konsoli i nie trzeba go instalować.
    Mogrify – służy do obróbki zdjęć, zmiany formatu i rozdzielczości, nakładanie filtrów, napisów i łączenie plików i wiele innych.
    O ile przy jednym zdjęciu modyfikacja nie sprawia problemów, gdyż jest wiele programów graficznych na Linuksa to przy wielu plikach staje się to uciążliwe. Do pewnego momentu posługiwałem się skryptem, którego atorem jest @żółty z mandrivalinux.eu aż trafiłem na mogrify.

Skupię się na przerabianiu wielu plików.

Wchodzimy do katalogu ze zdjęciami dolphinem (używam KDE). Otwieramy konsolę wciskając F4. Możemy również Otworzyć konsolę i przejść do danego katalogu np.:

cd Obrazy/katalog_który_będziemy_przerabiać

Uwaga: Mogrify przerabia orginalne zdjęcia nadpisując istniejące, nie tworzy nowych zdjęć, wtedy najlepiej zapisywać swoje prace w oddzielnym katalogu. Komendy będą poprzedzone ścieżką do zapisywania nowo tworzonych zdjęć. W tym samym katalogu ze zdjęciami tworzymy nowy katalog np.: „nowe”

Zmniejszenie zdjęć o połowę (może być różna wartość) i zapisanie ich w katalogu „nowe”

mogrify -path nowe/ -resize 50% *.jpg

Przeskalowanie zdjęć do wielkości 800×600 (może być różna wartość) i zapisanie ich w katalogu „nowe”. (Właściwie to polecenie jest dla mnie najważniejsze, ponieważ wysyłam sporo zdjęć na swoje strony.) 🙂

mogrify -path nowe/ -resize 800x600 *.jpg

Formatowanie zdjęć gdy mamy png do jpg i zapisanie ich w katalogu „nowe”

mogrify -path nowe/ -format jpg *.png

Jak wyżej możemy podać wielkość kompresji.

mogrify -path nowe/ -quality 75 -format jpg *.png

Oczywiście możemy łączyć komendy, te które opisałem to tzw. ‘wierzchołek góry”. Zapraszam po więcej możliwości do konsoli:

man mogrify

lub wujek google gdzie program jest szeroko opisany.
    Pozdrawiam

==================================================================================
    EDIT:
    Ułatwień ciąg dalszy.
    Jeśli nie chcemy wykonywać pewnej czynności w konsoli a często ją wykorzystujemy (jak ja -resize 800×600) to możemy ją wrzucić do menu kontekstowego.
    Tworzymy plik np. mogrify a jego miejsce jest obojętne. Ja by miec już wszystko w jednym miejscu zrobilem go:

kwrite /home/user/.kde4/share/kde4/services/mogrify

i wklejamy

#!/bin/bash

mkdir Nowe

for fname in $@;
    do
        mogrify  -path Nowe/ -resize 800x600  "${fname}"
    done

Nadajemy prawa wykonywalności

chmod +x /home/user/.kde4/share/kde4/services/mogrify

Plik ten stworzy nam katalog Nowy w miejscu gdzie jest plik, który będziemy przerabiać i utworzy nowy o tej samej nazwie w rozmiarze 800×600.

Teraz tworzymy drugi plik:

kwrite /home/user/.kde4/share/kde4/services/mogrify.desktop

i wpisujemy:

[Desktop Entry]
    ServiceTypes=image/jpeg
    X-KDE-ServiceTypes=KonqPopupMenu/Plugin
    X-KDE-Priority=TopLevel
    Actions=attach;
    Type=Service

[Desktop Action attach]
    Name=Resize 800x600
    Icon=image-x-generic
    Exec=/home/user/.kde4/share/kde4/services/mogrify

Uwaga: Za user wstawiacie swój nick oraz jeśli zmieniliście ścieżkę pliku mogrify podajecie właściwą.

Teraz zaznaczając plik jpg, lub kilka plików w menu kontekstowym po kliknięciu PPM widoczny jest wpis Resize 800×600.
    Tak to wygląda.

Załączniki:
Oglądasz 1 post (z 1 ogółem)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.