Problem po aktualizacji systemu

Home Fora Środowiska graficzne KDE Problem po aktualizacji systemu

Ten wątek zawiera 32 odpowiedzi, ma 6 uczestników, ostatnio zmodyfikowany przez  fonon 4 lata, 3 miesięcy temu.

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 33 ogółem)
  • Autor

fonon
    Participant

Witam,
    Używam Magei 3 x64. Ostatnio po aktualizacji systemu nie udało się już ponownie uruchomić Magei. Zawiesza się środowisko graficzne (na etapie wyświetlania ekranu powitalnego). Można uruchomić system w trybie awaryjnym, ale startx prowadzi do zawieszenia systemu. Jak ożywić system? Dodam, że nie jestem zaawansowanym użytkownikiem.

napcok
    napcok
    Keymaster

Ciężko coś poradzić, ale jeśli było aktualizowane jądro to spróbuj odpalić na starszej wersji jądra – wybór masz przy starcie systemu.

Manjaro.PL | Linux is like a wigwam, no windows, no gates an Apache inside

mirej
    mirej
    Participant

Ostatnio była aktualizacja pakietów X11 .
    Wsadź płytę instalacyjną i przeprowadź ponowna instalację. Bardzo WAŻNE!!!! Jako aktualizację.
    W oknie Konfiguracja poinstalacyjna na nowo ustaw/zmień parametry karty GFX.
    Pochwal się czy zadziałało.

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.40
    Mageia-5 32bit

fonon
    Participant

Dziękuję za odzew. Uruchomiłem system w trybie awaryjnym i poprzez drakconf i zmieniłem sterownik karty. Teraz tryb graficzny działa. Niestety sukces okupiony jest utratą pełnej rozdzielczości ekranu. W ustawieniach pulpitu dostępna jest maksymalnie rozdzielczość 1280×1024, mimo że system wykrywa monitor prawidłowo. Co dalej?
    f.

Norbi
    Norbi
    Participant

A może byś tak napisał jakiej karty używasz, w jakiej wersji masz sterowniki do tej karty? Zmień rozdzielczość monitora/ekranu.
    A co dalej? Dalej przeczytaj podstawy –> https://mageia.org.pl/kategorie/podstawy/

Linux is funny 🙂

mirej
    mirej
    Participant

Jaka masz kartę GFX i jakie sterowniki miałeś zainstralowane?
    Binary czy rpm? Jeżeli były to własnościowe NVIDIA to ponowna instalacja (odinstaluje i ponownie zainstaluje wszystko łącznie z prawidłową konfiguracją).

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.40
    Mageia-5 32bit

fonon
    Participant

A może byś tak napisał jakiej karty używasz

ASUS Radeon HD5450

w jakiej wersji masz sterowniki do tej karty?

Tu jest pewien problem, bowiem ze względu na problemy z wyświetlaniem pełnoekranowym filmów próbowałem wszystkiego, co było dostępne. Obecnie ustawione są sterowniki VESA.

Zmień rozdzielczość monitora/ekranu.

To właśnie jest problem. Jak to zrobić, skoro wyższe rozdzielczości są niedostępne.

A co dalej? Dalej przeczytaj podstawy –> https://mageia.org.pl/kategorie/podstawy/

Z tego akurat dla sprawy niewiele wynika.
    f.

aquila.pl
    aquila.pl
    Moderator

Witam
    Próbowałeś zainstalować stery przez mcc jeszcze raz po zmianie na vesa?. Jeśli błąd się powtórzy to znowu zmień stery na vesa. Będziesz musiał przejść na starszą wersję jądra i zainstalować stery ati i czekać na następną aktualizację jądra lub sterów. Zapraszam na nasz IRC gdzie na bieżąco można dostać pomoc.
    Pozdrawiam

fonon
    Participant

Witam,
    W międzyczasie pojawiły się kolejne aktualizacje systemu. Nie wiem, czy akurat to pomogło, ale przy kolejnych zmianach sterowników przez mcc wreszcie sytuacja powróciła do normy. Co do reinstalacji systemu lub innych głębszych ingerencji – zaczekam na nową, finalną wersję Magei. Jakie sterowniki proponujecie wybrać przy nowej instalacji systemu?
    f.

Norbi
    Norbi
    Participant

Z tego akurat dla sprawy niewiele wynika.
    f.

Wynika i to sporo. Są tam opisane metody instalacji sterowników. Skoro są problemy ze sterownikami to wystarczy się ich pozbyć z systemu i zainstalować ponownie w sposób podany w opisie. Jeśli nie działają najnowsze wersje to wystarczy się ich pozbyć i zainstalować w wersji w której działały bez problemu.

Linux is funny 🙂

fonon
    Participant

<div class=”d4p-bbt-quote-title”>fonon wrote:</div>
    Z tego akurat dla sprawy niewiele wynika.<br>
    f.

Wynika i to sporo. Są tam opisane metody instalacji sterowników. Skoro są problemy ze sterownikami to wystarczy się ich pozbyć z systemu i zainstalować ponownie w sposób podany w opisie. Jeśli nie działają najnowsze wersje to wystarczy się ich pozbyć i zainstalować w wersji w której działały bez problemu.

W takich sytuacjach najwięcej problemów sprawia – jak sądzę – odinstalowanie sterowników lub też wybór tych właściwych w konkretnym przypadku (np. takim jak mój), a tego ów tekst nie dotyczy.
    Wracając do tematu – w czasie, gdy grafika działała “połowicznie” w ustawieniach pulpitu widoczne było jedno wyjście graficzne, a karta ma dwie głowice. Obecnie są widoczne dwa wyjścia i monitor jest dołączony do wyjścia nr 2. Pozostaje też zagadką dlaczego wybrany w MCC sterownik był samoczynnie zmieniany na inny.
    Reasumując – jaki wybrać sterownik przy następnej instalacji?
    f.

Norbi
    Norbi
    Participant

Tekst jak wskazuje tytuł służy instalacji sterowników a nie ich odinstalowania co potrafi nawet moja 10-letnia córka więc nie rozumiem o czym piszesz.
    Tekst służy również instalacji sterowników ale to user ma sobie wiedzieć jaką kartę ma w komputerze i dobrać do niej sterowniki które są w MCC.

Reasumując – jaki wybrać sterownik przy następnej instalacji?

Niech system sam wybierze. User może później te sterowniki zmienić/zamienić/odinstalować.
    Tobie radzę pozostawienie tych które system sam wybierze.
    Co to za sprzęt że:

............ a karta ma dwie głowice.

Ten –> http://www.asus.com/Graphics_Cards/EAH5450_SILENTDI1GD3LP/#specifications
    czy ten –> http://www.asus.com/Graphics_Cards/EAH5450_SILENTDI512MD2LP/#specifications
    a może ten –> http://www.amd.com/us/products/notebook/graphics/ati-mobility-hd-5400/Pages/hd-5450-specs.aspx

Linux is funny 🙂

fonon
    Participant

Problem postawiony na wstępie dotyczył awarii systemu graficznego po aktualizacji Magei. Okazało się, że były aktualizowane biblioteki graficzne. Po kolejnej aktualizacji – system wrócił do poprzedniego stanu. Ten problem więc już nie istnieje.

Grafika nie działała jednak całkiem prawidłowo przed awarią i nadal tak jest. Sterownik jest samoczynnie przełączany w MCC bez udziału użytkownika. Są zatem 3 możliwości:
    1) Mageia nie radzi sobie z konkretną kartą
    2) Jest lepszy sterownik, którego jeszcze nie wypróbowałem
    3) W systemie są pozostałości po wcześniej instalowanych sterownikach, które zakłócają pracę systemu i należy je odinstalować

W tym zakresie oczekuję na konstruktywne porady. Dla przykładu – ktoś może mieć taką samą lub podobną kartę, zastosował konkretny sterownik, który działa jak należy i podaje jaki to sterownik. Ktoś mógł mieć podobne problemy, wie co i jak odinstalować i dzieli się tą wiedzą. Taki jest sens porad na tego typu forach.
    f.
    EDIT: Wpis częściowo usunięty, zdecydowanie odbiegał od tematu. To nie jest miejsce na wylewanie swoich żali.

Norbi
    Norbi
    Participant

Podyskutujmy dalej, od tego jest to forum.
    1. Być może że masz rację. Ogólnie rzecz biorąc są problemy z kartami AMD/ATI.
    2. Lepszy to znaczy jaki? Sterowniki przeznaczone pod konkretny system są w MCC. Można pokusić się i zainstalować sterowniki ze strony producenta.
    3. Sprawdź w /xorg.conf jaki jest wpis dotyczący sterowników.

Linux is funny 🙂

aquila.pl
    aquila.pl
    Moderator

Witam
    @fonon proszę podaj wyniki komend z konsoli:
    lspcidrake -v | grep Card
    cat /etc/X11/xorg.conf | grep Driver
    rpm -qa | grep mesa
    Wbrew pozorom radeony nie sprawiają aż tak wielkich problemów. Jeśli chodzi o instalowane sterowniki to system zazwyczaj instaluje sterowniki otwarte, które są mniej wydajne od zamkniętych (IMHO). Dlatego od Ciebie zależy czy chcesz zainstalować zamknięte sterowniki od Ati. Podobnie przecież jest pod Windowsem. Doinstalowujesz zamknięte sterowniki do każdego praktycznie sprzętu. Chyba, że coś się zmieniło bo od 10 lat jestem tylko na Linuksie. 😀
    Pozdrawiam

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 33 ogółem)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.