Problem z instalacją Adobe Readera 9.5.6-1 w Mageia 4 (64-bitowa)

Home Fora Pomoc Oprogramowanie Problem z instalacją Adobe Readera 9.5.6-1 w Mageia 4 (64-bitowa)

Ten wątek zawiera 13 odpowiedzi, ma 7 uczestników, ostatnio zmodyfikowany przez  waldek 5 miesięcy, 3 tygodni temu.

Oglądasz 14 posty - 1 do 14 (z 14 ogółem)
  • Autor

lukand
    Participant

Natrafiłem na przeszkodę przy próbie instalacji wspomnianego wyżej programu. Pracuję w środowisku MATE. Niestety próby instalacji spełzają na niczym. W Mandrivie na GNOME nie było problemu. Czy jest na to rada?

EDIT: Popraw pisownię, zdanie zaczyna się z dużej/wielkiej litery i dotyczy to również tytułu.

xpris
    xpris
    Participant

Jakie konkretnie masz błędy przy instalacji Readera. Podaj log z konsoli z próby instalacji paczki rpm. Jak mniemam chodzi o niespełnione zależności albo konflikty między pakietami.
    W MGA3 próbowałem swego czasu też instalować Adobe Reader ze strony producenta z paczki rpm, ale były komplikacje z bibliotekami libpango. Niestety ich “omijanie” i rozwiązanie zakończyło się tym, że wszędzie gdzie program korzystał z libpango np. reader lub leafpad zamiast normalnych czcionek były widoczne jedynie   prostokąciki [][]. Nie miałem czasu się z tym bawić i dałem za wygraną w końcu systemowy Okular radzi sobie z PDFami całkiem dobrze.

lukand
    Participant

Nie instalowałem z konsoli tylko z pulpitu (w Mandrivie tak to działało). Otwieram instalator z pliku RPM (z menu kontekstowego: ‘Otwórz za pomocą Instalator oprogramowania’). Pojawia się monit o uwierzytelnienie, którego dokonuję, lecz na koniec widzę tyli komunikat: ‘Zainstalowanie pliku nie powiodło się. Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę zgłosić ten błąd w systemie śledzenia błędów dystrybucji, dołączając opis błędu’.

xpris
    xpris
    Participant

Dlatego spróbuj tym razem zainstalować z konsoli abyśmy wiedzieli co może stanowić problem.

lukand
    Participant

Spróbowałem tej metody. Po wpisaniu polecenia urpmi i nazwy pliku pojawił się konsoli komunikat, że program jest już zainstalowany. Jenak nigdzie nie mogę go odnaleźć na liście programów

JerzyB
    Participant

Miałem ten sam problem z wersją 9.5.5-1. Brakowało trochę zależnych pakietów to samo może być u ciebie.
    W konsoli zaloguj na roota, wpisz mc, wejdź do katalogu gdzie jest twój pakiet Adobe Reader, klik na pakiet pojawią się różne katalogi a w nim INSTALL uruchom go klikiem. Jeśli ruszy zniknie mc i pojawi się okno konsoli i będzie widać postęp instalacji lub błędy. Jeśli nie ruszy naciśnij F10 zamkniesz mc i zobaczysz dlaczego nie ruszyła instalacja.
    Można to zrobić również w inny sposób. Np. poleceniem rpm, albo zainstalować program z rozszerzeniem .bin po zaznaczniu we właściwościach wykonywalny. Oczywiście zakładam że masz prawidłowo skonfigurowane repozytoria. Polecam program Evince, lekki a tak samo praktyczny – używam go na co dzień. Okular też. Adobe będziesz miał tylko po angielsku

Norbi
    Norbi
    Participant

A nie prościej stąd –> http://get.adobe.com/reader/otherversions/

Linux is funny 🙂

lukand
    Participant

Właśnie stąd pobrałem rzeczony plik.

A nie prościej stąd –> http://get.adobe.com/reader/otherversions/

aquila.pl
    aquila.pl
    Moderator

Witam
    Mam Mageia 4 64bit z KDE pobrany plik rpm zainstalował się i program działa. Nie widziałem tam wersji 64bit tylko 32bit więc przy instalacji musisz mieć włączone repozytoria 32 bitowe. Program nie dodaje ikonki do menu więc możesz go uruchomić poleceniem acroread w konsoli.

Norbi
    Norbi
    Participant

…. albo utworzyć sobie skrót w Menu samemu. A program działa, sprawdzałem na MGA 4 64bit.

Linux is funny 🙂

lukand
    Participant

Nie miałem okazji do stworzenia skrótu w podobnej sytuacji. Jak tego dokonać?

mirej
    mirej
    Participant

Klikasz PKM (Prawy K Myszy) na pulpicie, następnie /Utwórz nowy/Skrót do programu. Teraz wybierz zakładkę Program w linię polecenie wpisz acroread %U.
    Gdy ikona będzie na pulpicie możesz wyedytować właściwości i zmienić wygląd ikony oraz wiele innych parametrów…

MiReJ,
    Mageia-6 64bit, 4.14.44
    Mageia-5 32bit

Norbi
    Norbi
    Participant

Ja pisałem o skrócie w menu a nie na pulpicie gdzie każdy ….. potrafi to zrobić.

Linux is funny 🙂

waldek
    Participant

Witam, problem z uruchomieniem Adobe Readera
    Mageia 6 – 64bit
    Znalazłem w internecie wersję AdbeRdr9.5.5-1_i486linux_enu.rpm zainstalowała się
    ale nie mogę uruchomić, w konsoli wyskakuje taki komunikat:
    [waldek@localhost ~]$ acroread
    dirname: brakujący argument
    Napisz „dirname –help” dla uzyskania informacji.
    /bin/acroread: symbol lookup error: /lib/libgtk-x11-2.0.so.0: undefined symbol: g_type_check_instance_is_fundamentally_a

Oglądasz 14 posty - 1 do 14 (z 14 ogółem)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.