Serwer FTP w Mageia4

Home Fora Pomoc Sieć Serwer FTP w Mageia4

Ten wątek zawiera 20 odpowiedzi, ma 5 uczestników, ostatnio zmodyfikowany przez  waldek 4 lata, 2 miesięcy temu.

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 21 ogółem)
  • Autor

RadoslawF
    Participant

Kiedyś w Mandrivie był serwer FTP konfigurowalny w sposób cywilizowany czyli przez interfejs graficzny, jest coś takiego w Magei4 ? bo nie bardzo mogę znaleźć.
    Ewentualnie jakiś polski opis konfiguracji jakiegoś prostego serwera FTP.

Pozdrawiam

napcok
    napcok
    Keymaster

Witaj,
    Jest graficzny konfigurator do proftpd, ale domyślnie nie jest on zainstalowany w systemie.
    Pojawi się w MCC po doinstalowaniu paczki drakwizard – pozycja w menu MCC -> “Udostępnianie”. Spróbuj czy taki konfigurator wystarczy do twoich potrzeb, jeśli nie to pisz, będziemy wymyślać jak skonfigurować bez draków-śmaków.

Edit:
    Z ciekawości przetestowałem tego druida …. pozwala na udostępnianie katalogów domowych użytkownikom, trzeba podać nazwę usera i hasło. Jakoś nie bardzo widzę sens takiego rozwiązania. Jeśli potrzebujesz czegoś innego to napisz postaram się pomóc.

Manjaro.PL | Linux is like a wigwam, no windows, no gates an Apache inside

RadoslawF
    Participant

Dzięki, serwer zainstalowałem, nawet działa, konfiguracja przez drakwizard nie bardzo. Domyślnie serwer nie reaguje na wywołania zewnętrzne i nie daje się tego zmienić, wprawdzie można odchaczyć odpowiednia opcję w konfiguracji ale serwer tego nie widzi i po kolejnym uruchomieniu konfiguratora dalej jest nieodchaczona. Jakieś pomysły ?

Pozdrawiam

napcok
    napcok
    Keymaster

Dzięki, serwer zainstalowałem, nawet działa, konfiguracja przez drakwizard nie bardzo. Domyślnie serwer nie reaguje na wywołania zewnętrzne i nie daje się tego zmienić, wprawdzie można odchaczyć odpowiednia opcję w konfiguracji ale serwer tego nie widzi i po kolejnym uruchomieniu konfiguratora dalej jest nieodchaczona. Jakieś pomysły ?

Pozdrawiam

Firewall?

RadoslawF
    Participant

Nigdzie w ustawieniach nie znalazłem informacji ze mam firewalla, sam nic takiego nie doinstalowywałem. Znalazłem jakiegoś firewalla w niezainstalowanych czyli nie mam tego na pewno.
    W centrum sterowania / konfiguracja FTP mam dwie opcje, odchaczoną – włącz serwer FTP dla intranetu i nie odchaczoną – włacz serwer FTP dla internetu. I tego odchaczyć nie mogę, po ponownym uruchomieniu zawsze znowu jest nie odchaczone. Istnieje jakis sprytny monitor który pokaże w jakich plikach grzebie i zapisuje ten konfigurator ? Pik proftpd.config juz znalazłem dzięki MAN ale nie znalazłem tam nic co uznałbym za właczenie protokołu FTP dla połaczeń z zewnątrz.

napcok
    napcok
    Keymaster

Z tego co pamiętam firewall jest aktywny domyślnie zaraz po instalacji. Możesz sprawdzić ustawienia w MCC -> Bezpieczeństwo -> Konfiguracja osobistej zapory sieciowej.
    Tam możesz wyłączyć firewalla, lub wybrać które usługi mają być dostępne np serwer FTP.

Z tą “odchaczoną” opcją “FTP dla Internetu” to jest prawdopodobnie błąd w konfiguratorze, mimo tego, że jest odchaczona u mnie działa.

RadoslawF
    Participant

To faktycznie była zapora, udostęoniłem usługę FTP i pieknie działa.
    Jutro potestuje z dodanym użytkownikiem i przejde do kolejnego konkretnego pytania.
    Docelowo chce na tym kompie z Mageią zbudować bardzo prostego NASa, czy będzie mozliwe dodawanie kolejnych dysków w taki sposób aby dla użytkownika/serweraFTP były widziane jako ciągła przestrzeń dyskowa ? Bo na dzień dobry będę musiał do tego dwa duże dyski włożyć.

RadoslawF
    Participant

Pociągnę to dalej, może nie złamie za dużo punktów regulaminu.
    Serwer FTP działa, dołożyłem użytkownika i dalej działa, dołożyłem nowy dysk, sformatowałem i dodałem kolejnego użytkownika któremu katalog domowy wskazałem na nowym dysku, serwer FTP dla tego użytkownika nie działa. Po chwili dłubania wiem nawet dla czego, żaden użytkownk poza rootem nie ma prawa do zapisania czegokolwiek na nowym dysku. I w tym momencie nie do końca jestem pewny dlaczego ?
    Nowy dysk się nazywa czy jak kto woli ma punkt montowania “/serwer” dokładnie to samo ma wpisany jako katalog domowy nowy użytkownik, niestety nawet system mu nie założył typowych katalogow na tym dysku. Zapisać coś na tym dysku moge tylko z konta roota, nie mogę z innego konta (odpowiednie uprawnienia dołożyłem innemu użytkownikowi na którego system się loguje).
    Drugi użytkownik testowy który katalog domowy ma na dysku /home nie ma takich problemów z prawem zapisu.
    Coś przeoczyłem z jakims ustawieniem, niewłaściwa nazwa dysku/punktu montowania, katalog domowy użytkownika nie może być na kolejnym dysku ?

Już złamałeś ale przymknę oko – post pod postem. Czas na edycję posta to 24 godz. więc można dopisywać i poprawiać swoje wypowiedzi przez ten czas.

piotratorix
    piotratorix
    Participant

Możesz to obejść na dwa sposoby, o ile dobrze rozumiem.
    Najlepiej, jak nie chcesz bawić się konsolą, odpal np. Krusader w trybie administratora, kliknij prawym na tę zamontowaną partycję dysku, właściwości, zabezpieczenie i zmień uprawnienia dla użytkowników i grupy.
    Mam podobnie – sposób działa 🙂
    Edit – z katalogiem domowym nie wiem, ja mam np. home2. Ale myślę, że na Linuxie wszystko jest możliwe żeby mieć /home i na tym drugim dysku też to jest możliwe, ponieważ montują się jako sda i sdb itp. Dlatego system je rozróżnia.

RadoslawF
    Participant

Wiekie dzięki, pomogła zmiana uprawnień spod Krusadera.
    To jeszcze ostatnie pytanie z tej serii, niedługo podłaczę tam kolejny dysk i w jaki sposób go podmontować aby dla użytkownika stanowił przedłużenie czy rozszerzenie pierwszego ?

napcok
    napcok
    Keymaster

Chyba najprościej zrobić podkatalog w katalogu domowym użytkownika i tam zamontować dysk.
    Np. /home/janek/dysk2

piotratorix
    piotratorix
    Participant

Albo zrobić dowiązanie w /home

RadoslawF
    Participant

A gdzie lub jak zamontować kolejny aby był dla użytkownika przedłużeniem pierwszego dużego ?

I drugie pytanie, testowałem wczoraj na pożyczonym dysku który musiałem wyjąć, wprawdzie wykasowałem trzeciego użytkownika który domowy katalog miał przypisany na partycji tego dysku ale mimo to system nie uruchamia się. Widać trzeba było jeszcze wyłączyć montowanie lub wykasować wpis w jakimś fstab czy podobnym. W trybie awaryjnym widać że montuje partycje z pierwszego istniejącego dysku i staje na montowaniu partycji na nieistniejącym. System proponuje potraktować nieistniejącą partycję jako uszkodzoną i każe reperować. Co gorsze jest w trybie tekstowym i po wpisaniu dowolnego polecenie twierdzi nie znaleziono polecenia i każe znowu wpisać hasło roota. Jest jakaś prosta metoda czy zainstalować sobie całość od nowa ? Próba startu z CD z Mageią i automagicznej naprawa systemu nie powiodła się.

piotratorix
    piotratorix
    Participant

Sprawdź w fstab jak montuje się dany dysk (cholera jestem na windows). Ja miałem problem ostatnio, gdyż nowy dysk, pomimo, że ustawiłem go na zworkach jako podrzędny, wskoczył mi jako nadrzędny i nie mogłem nic z nim zrobić w MCC, pomógł dopiero wpis w fstab.
    Sprawdź zworki, zobacz tablicę partycji. W razie czego w trybie awaryjnym zmień wpisy w fstab.

RadoslawF
    Participant

Okienka mi nie wstają nawet w trybie awaryjnym.
    Kończę w shellu z teoretycznymi prawami roota ale po wpisaniu dowolnego polecenia wywala coś w stylu nieprawidłowa komenda czy brak polecenia i każe pisać hasło roota.

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 21 ogółem)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.