Instalacja najnowszej wersji Firefoxa oraz Thunderbirda – Mageia 4 x64 (aktualizacja)

Mageia w oficjalnych repozytoriach posiada Firefoxa oraz Thunderbirda w wersji ESR – Extended Support Release – wersję z przedłużonym wsparciem, jeśli zależy ci na używaniu najnowszej wersji Firefoxa lub Thunderbirda możesz skorzystać z tego artykułu.

Niniejszy artykuł pisany jest przez lamera, dlatego jeśli ktoś zaczyna przygodę z Linuxem, zachęcam do jego lektury. Ponieważ sam nie jestem żadnym programistą, ani informatykiem, stąd od początku mojej drogi z systemem uczyłem się podążać na skróty (dodam tylko, że pracuję bardzo dużo przy komputerze – od 2006 roku, z małą przerwą, w stu procentach na Linuxie). Oportunizm jest więc moim alter ego, dlatego jeśli obawiasz się Linuxa, to patrząc na moją skromną osobę, nie masz naprawdę czego.

Na początku instalujemy Thunderbirda z repozytoriów (Firefox powinien być już zainstalowany w systemie). Dzięki instalacji systemowej uzyskamy wszystkie, niezbędne dowiązania w systemie, a także zostaną pobrane odpowiednie paczki, których wymagają opisywane programy.

Następnie wchodzimy na stronę Mozilli i pobieramy najnowsze wersje naszych programów, pamiętając, żeby były to wersje po polsku (pl):

Firefox: http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/

Thunderbird: http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/thunderbird/releases/

Wybieramy najwyższy numer Firefoxa i Thunderbirda (bez oznaczeń literowych, aby wydanie nie było testowe, a więc niestabilne) bacząc żeby katalog był oznaczony pl (język polski) i ściągamy paczkę po czym rozpakowujemy ją w dowolnym miejscu.

serwer firefox

Otwieramy Krusader w trybie administratora. Nie musimy go szukać. Wystarczy zainstalować z repozytoriów i odpalić z konsoli:

[piotrus@localhost ~]$ su – (pamiętamy o myślniku, który umożliwia nam uruchomienie programu w wersji z interfejsem graficznym)

Hasło:

[root@localhost piotrus]# krusader

Krusader - konsola

I pojawi się naszym oczom piękny program do zarządzania zasobami komputera, na wzór Total Commandera w Windows.

Krusader  prezentacja

W jednym oknie przechodzimy do katalogu usr/lib64/ gdzie odnajdujemy katalogi z naszymi programami (na obecną chwilę: usr/lib64/firefox-24.2.0/ oraz usr/lib64/thunderbird-24.2.0/) i kasujemy ich zawartość (zawartość – nie katalogi!). W drugim oknie wchodzimy do katalogów z rozpakowanymi programami i ich wnętrzności kopiujemy odpowiednio do katalogów w systemie (czyli do katalogu firefoxa i thunderbirda w usr/lib64/ podanych wyżej).

Sprawdzamy, czy programy się odpalają. Teraz pozostaje tylko zrobić dowiązania wtyczek (flash, java itp.). Dlatego nie zamykamy jeszcze Krusadera w którym przechodzimy do katalogu usr/lib64/mozilla/ i przeciągamy katalog plugins do okna z Firefoxem w systemie (usr/lib64/firefox-24.2.0). Krusader zapyta się co zrobić w oknie dialogowym – wybieramy „Dowiąż tutaj”.

Krusader  - dowiązanie

Takie samo dowiązanie robimy w /home /.mozilla/plugins/ z tym, że tam robimy dowiązanie z wnętrza katalogu plugins (a więc przeciągamy poszczególne wtyczki). Wszystko powinno nam śmigać.

Co jednak, gdy pojawi się nowa wersją Firefoxa, czy Thunderbirda. Ano w takim wypadku wystarczy zalogować się jako root (ale „su -” koniecznie z myślnikiem), następnie wpisać np. firefox, który uruchomi się nam w trybie administratora.

Firefox - konsola

Klikamy w Firefoxie „Pomoc” > „O programie Firefox” oraz „Znajdź aktualizacje”.

Firefox - o programie

Firefox - znajdź aktualizacje

Program sam je znajdzie, po czym poprosi o ich zainstalowanie. Analogicznie postępujemy z Thunderbirdem. W ten prosty sposób nie musimy się już dłużej męczyć – mamy wszystkie aktualizacje bez kombinacji alpejskich.

Skomentuj