Instalacja LibreOffice, OpenOffice, OpenOffice.ux

Instalacja pakietu biurowego nastręcza początkującym użytkownikom pewnych trudności, chociaż jest niezmiernie prosta. Co prawda zainstalowana Mageia ma już w sobie oprogramowanie biurowe LibreOffice, jednak nie zawsze jego wersja nadąża za najnowszym wydaniem. Dlatego poniżej instrukcja w jaki sposób zainstalować sobie samodzielnie oprogramowanie pakietu biurowego.

Aby w ogóle rozpocząć instalację musimy najpierw odinstalować starą wersję LibreOffice. Robimy to w Centrum Sterowania Magei (szczegóły w tym miejscu)

Potem ściągamy ze strony LibreOffice najświeższą paczkę (będę skupiać się tylko na tym wydaniu pakietu, gdyż pozostałe instaluje się w identyczny sposób). Pamiętajmy, że powinniśmy ściągnąć trzy instalatory, które instalujemy w takiej właśnie kolejności:

1. Pakiet głównego instalatora

2. Przetłumaczony interfejs użytkownika (ponieważ główny instalator jest w języku angielskim).

3. Wbudowaną pomoc LibreOffice.

Paczki są spakowane z końcówką tar.gz, dlatego musimy je rozpakować za pomocą programu Ark (jeśli nie masz go zainstalowanego to uczyń to za pomocą MGAextra – poradnik w tym miejscu). Nie musimy robić tego z konsoli – wystarczy z menu kontekstowego jak w Windowsie (prawy klawisz myszy – rysunek poniżej).

Menu kontekstowe

Kiedy już mamy katalogi rozpakowane, dobrze jest zmienić ich nazwy, ponieważ należy posłużyć się w kolejnym kroku konsolą, a ich skomplikowanie gmatwa sprawę. Ja zmieniam nazwę głównego instalatora na LO, natomiast pakietu językowego na Lang. Pakietu pomocy nie musimy instalować z konsoli.

Następnie otwieramy konsolę i logujemy się jako root:

[piotrus@localhost ~]$ su

Hasło:

Przechodzimy teraz z konsoli do katalogu w którym jest rozpakowany LibreOffice – a konkretnie do podkatalogu RPMS, gdzie są pliki instalatora (u mnie jest to katalog główny home, podkatalog Pobrane).

[root@localhost piotrus]# cd /home/piotrus/Pobrane/LO/RPMS/

i wydajemy komendę

[root@localhost RPMS]#urpmi *rpm

Jeśli pojawią się jakieś komunikaty, klikamy Enter.

LibreOffice - konsola

 

Tak samo robimy z katalogiem spolszczenia.

Plik pomocy możemy zainstalować normalnie, kliknięciem myszy. I gotowe!

 

Miłej pracy!

 

Skomentuj