Instalacja nowych wersji programów w Mageia

Nie od dzisiaj wiadomo, że niektóre programy/pakiety, które pojawiają się w repozytoriach są w starszych wersjach niż te, które są obecnie na stronach ich twórców. Przykładem może być Mozilla Firefox czy Mozilla Thunderbird. Użytkownicy systemów z rodziny Linux są więc skazani na używanie starszych wersji, oczekiwanie na umieszczenie nowszych wersji w repozytorium lub …. no właśnie – na instalację programu samemu. I tu zaczyna się problem ponieważ nie wszyscy wiedzą jak to zrobić a jest to naprawdę bardzo proste. Zacznijmy od początku.

Posłużę się przykładem Mozilla Firefox ponieważ jest to bardzo popularna przeglądarka i wielu internautów jej używa.
Odwiedzamy stronę www.firefox.pl i pobieramy najnowszą wersję przeglądarki, najprawdopodobniej będzie ona w formacie tar.bz2.
U mnie każdy plik pobrany z internetu jest domyślnie zapisywany na Pulpicie. Po pobraniu rozpakowujemy plik –> prawym przyciskiem myszy Rozpakuj->Rozpakuj tutaj archiwum. Na pulpicie pojawi się katalog firefox. Ja ten katalog przenoszę do /home ponieważ jest mi tak po prostu wygodniej, nie lubię zaśmieconego pulpitu z dużą ilością ikon, katalogów, skrótów i tak dalej. No dobrze, mam katalog firefox w /home. Następnym krokiem jest spowodowanie aby program się uruchamiał. Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę Menu (lewy dolny róg ekranu) i następnie Modyfikuj Programy. W oknie które się pokaże klikamy Internet->Firefox. Teraz musimy wskazać plik binarny który będzie uruchamiał sam program dlatego po prawej stronie w oknie Polecenie odszukujemy położenie pliku który u mnie znajduje się w –> /home/norbi/firefox/firefox-bin. U Was będzie to miejsce gdzie znajduje się rozpakowany katalog firefox czyli jeśli ktoś pozostawił rozpakowany katalog na Pulpicie to ścieżka będzie wyglądała tak –> /home/nazwa_użytkownika/Pulpit/firefox/firefox-bin. Zamykamy okno Edytora Menu KDE i … to wszystko. W taki sam sposób możemy postąpić z Mozilla Thunderbird i innymi pakietami.
Prawda że proste?
UWAGA: Podany sposób instalacji dotyczy 32-bitowej wersji systemu Mageia.
Przy systemie 64-bit mogą wystąpić problemy i opisany sposób może nie działać. Ale i na to jest sposób. Po pobraniu i rozpakowaniu pakietu/programu należy uruchomić konsolę i zalogować się jako root:
su -
hasło root

Następnie w konsoli wchodzimy do katalogu ”firefox”:
cd /home/nazwa_użytkownika/firefox
a dalej w konsoli:
sh run-mozilla.sh
Jeśli konsola zwróci komunikat:
run-mozilla.sh: Cannot execute
to wykonujemy:
chmod 777 run-mozilla.sh
a następnie znowu:
sh run-mozilla.sh
Jeśli pomimo to znowu będzie komunikat:
run-mozilla.sh: Cannot execute
to
./run-mozilla.sh
lub
firefox
Czasem bywa tak że po wpisaniu polecenia
firefox
uruchamia się przeglądarka ale …. w wersji którą mamy zainstalowaną a nie w nowszej wersji. Aby temu zapobiec ja robię to tak: na pulpicie otwieram katalog /firefox i ustawiam wielkość katalogu tak aby zajmował 50% pulpitu. Na drugiej części pulpitu uruchamiam konsolę, loguję się jako root:
su -
hasło root

W ten sposób na pulpicie mam otwarte i widoczne dwa okna – katalogu i konsoli. Następnie kursorem myszki ”łapię” plik
firefox-bin
i przeciągam do konsoli. Wtedy w konsoli pokazuje się wpis:
/home/nazwa_użytkownika/firefox/firefox-bin
i klikam ”Enter”
I tu mogą się znowu pojawić komunikaty. Należy im się przyjrzeć i odczytać jakich pakietów brakuje w systemie, najczęściej są to 2 lub 3 pakiety. Trzeba je po prostu zainstalować:
urpmi_nazwa_pakietu
Jeśli pakietów nie ma w repo to można poszukać w internecie.
Może być tak że instalowane pakiety pociągną za sobą następne ( zależności szczególnie przy systemie 64bit ) i nie mamy na to wpływu – muszą być zainstalowane.
I teraz UWAGA!
Należy pozamykać wszystkie otwarte okna konsoli, jeśli mamy uruchomioną przeglądarkę to również należy ją zamknąć i dobrze jest zamknąć okno katalogu ”firefox” jeśli jest otwarte. Na pulpicie pozostawmy tylko tapetę czy co tam kto ma.
Teraz można powtórzyć poprzednie kroki czyli:
Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę Menu (lewy dolny róg ekranu) i następnie Modyfikuj Programy. W oknie które się pokaże klikamy Internet->Firefox. Teraz musimy wskazać plik binarny który będzie uruchamiał sam program dlatego po prawej stronie w oknie Polecenie odszukujemy położenie pliku który u mnie znajduje się w –> /home/norbi/firefox/firefox-bin. U Was będzie to miejsce gdzie znajduje się rozpakowany katalog firefox czyli jeśli ktoś pozostawił rozpakowany katalog na Pulpicie to ścieżka będzie wyglądała tak –> /home/nazwa_użytkownika/Pulpit/firefox/firefox-bin.
I następna rzecz na którą musimy zwrócić uwagę – domyślnie ikona Firefox jest na pasku zadań po lewej stronie i dużo użytkowników ją tam zostawia dla wygody. Jeśli ją klikniemy to pomimo zainstalowania nowej wersji przeglądarki to i tak uruchomi się nam jej starsze wydanie. Ikonę trzeba usunąć:
Prawym przyciskiem myszy na pulpicie->Odblokuj elementy interfejsu.
Następnie prawym przyciskiem na ikonie i dajemy ”Usuń: Ikona”.
Wszystko fajnie ale teraz trzeba zainstalować nową ikonę więc:
Menu->Internet->Firefox
Pozycję ”Firefox” znowu klikamy prawym przyciskiem i dalej:
Dodaj do panelu
lub
Dodaj na Pulpit
w zależności od tego gdzie chcemy aby się znajdowała.
Żeby nie było tak dobrze to jest jeszcze jedno ”ale”. Ponieważ systemy 64bit są traktowane troszkę ”inaczej” przez twórców to bywa tak że nie chce nam działać Adobe Flash Player pomimo tego że jest zainstalowany. Ja radzę sobie tak że usuwam Flash Player z MCC, restartuję system i instaluję od nowa ze strony www.adobe.com ale wybieram wersję 32bit. Z doświadczenia wiem że wersja Playera 64bit często odmawiała posłuszeństwa ale wersja 32bit pracowała bez problemu.
To tyle, u mnie ten sposób działa. W razie problemów proszę pisać na forum 🙂

9 komentarzy do “Instalacja nowych wersji programów w Mageia

 1. Zastanawiam się tylko dlaczego w Magei trzeba robić takie “akrobacje”, podczas gdy inne dystrybucje Linuksa mają najnowsze oprogramowanie w reposytoriach? Może by się nasi developerzy przebudzili…

  • Jest sposób, aby mieć cały czas świeże oprogramowanie, przynajmniej ja tak robię od b. dawna, z powodzeniem.
   Ostatnio co prawda w ogóle się nie udzielałem na forum, gdyż otwieraliśmy biznes i zżarło mnie życie, ale opiszę sposób w tym tygodniu – będzie to artykuł na temat instalacji w systemie 64 ff oraz thunderbirda w taki sposób, aby bezproblemowo aktualizować ww programy bez mozolnych wyczynów.

   • Wróciłem i jak obiecałem przed moim zniknięciem – napisałem do UOKiKU w/s TVP i sławnego już DRM. Mam pierwszą odpowiedź, będzie potrzebna dalsza batalia, ale na razie nie miałem już czasu. Teraz znów mam trochę więcej więc na pewno sprawę pociągnę. Opublikuję odp. na portalu, może będzie ktoś mądrzejszy ode mnie, chociaż i ja mam pewien plan.
    Jutro skończę artykuł.

 2. Nie ”reposytoriach” tylko ”repozytoriach”. A dlaczego? Mageia to nie jest system Rolling Release tylko system oparty na starszych ale sprawdzonych wersjach pakietów z dłuższym wsparciem. A developerzy nie śpią, gdyby spali nie byłoby wersji oznaczonej numerkiem 4. Jeśli chcesz system typu Rolling Release to sprawdź Rosa 2012.1 R2 lub Manjaro.
  @władek – nie ma za co:)

 3. Słowo repozytorium ma swoje korzenie w łacińskim słowie repositorium, możesz sprawdzić to sam http://pl.wikipedia.org/wiki/Repozytorium, więc mój błąd jest błędem względnym. Dziękuję jednak za trafną uwagę 🙂
  A co do Linuksa, to mam z nim do czynienia od roku 2002 i propaguję go pośród użytkowników komputerów wyposażonych w płody Microsoftu. Testowałem wiele dystrybucji ale o Manjaro dowiedziałem się dopiero od Ciebie – również dzięki :).
  Sadząc jednak po treści tego wątku, użytkownikom Mageii brakuje dostępu do najnowszych paczek, więc przydało by się dla nich jakieś dodatkowe repozytorium z nimi…

 4. Na dzień dzisiejszy – nie ma szans. Dlatego powstał ten artykuł.

  EDIT: Wpis który pojawił się po moim został usunięty. Dlaczego? To jest miejsce do komentowania artykułu i ewentualnych problemów z działaniem sposobu który opisałem a wpis odbiegał od sedna tematu. Masz problem? Masz pomysł? Zapraszam na forum. Każdy następny który się pojawi a nie będzie napisany odnośnie sedna tematu również zostanie usunięty.

  • Co do nowych paczek. Uważam, że w tej dystrybucji jest ich wystarczająco… Wydaje mi się, że dosyć często popadamy w skrajność – chcemy mieć wszystko naj. Tymczasem niewiele wykorzystujemy tak naprawdę z tego, co jest.
   Być może dla kogoś kto profesjonalnie zajmuje się jakąś branżą, np. grafiką, dostępne programy nie spełniają wymagań, ale dla normalnego zjadacza chleba Mageia jest wystarczającym narzędziem do pracy i rozrywki.

Skomentuj