Instalacja sterowników do kart Nvidia i ATI.

Ponieważ co jakiś czas pojawiają się opisy prób instalacji sterowników do kart graficznych Nvidia postaram się opisać jak ja to robię w sposób bezbolesny dla użytkownika 🙂

Uwaga!

Standardowa procedura instalacji sterowników do kart graficznych opisana jest w artykule Instalacja sterowników graficznych.

Wiadomo że podstawą działania ( w pewnym sensie ) każdego systemu jest repozytorium gdzie znajdują się nowsze wersje pakietów/programów niezbędnych do pracy systemu. Zacznijmy od początku. Po instalacji systemu należy te repozytoria odpowiednio ustawić/skonfigurować. I tak klikamy na pasku po lewej stronie przycisk z logo Mageia a dalej Narzędzia->Narzędzia Systemowe->Mageia Control Center. Pojawi się okienko do wpisania hasła root co też czynimy i mamy dostęp do MCC. Następnie Zarządzanie Oprogramowaniem->Konfiguracja nośników do instalacji i aktualizacji. Po prawej stronie widać przycisk ”Dodaj” który klikamy a następnie wybieramy opcję ”Pełny zestaw nośników”. Zaczekajmy chwilę aż nośniki zostaną dodane i mamy teraz dostęp do repozytorium. Zamykamy MCC i naszym oczom ukazuje się tapeta którą akurat mamy na pulpicie. Następnym krokiem jest wylogowanie się z systemu czyli Opuść->Wyloguj. Przed oczami mamy okienko do ponownego zalogowania się do systemu. I tutaj niespodzianka – klikamy ”Zielony przycisk” a następnie ”Tryb konsoli”. Może się zdarzyć że powyższą czynność czyli zalogowanie w konsoli będziemy musieli wykonać dwa razy czyli klikamy Zielony przycisk->Tryb konsoli po czym będzie pytanie czy na pewno chcemy przełączyć się do konsoli co oczywiście potwierdzamy ale za chwilę i tak jesteśmy w tym samym miejscu aby czynność powtórzyć. Tak jest u mnie, muszę wykonywać tą operację dwa razy. No dobrze, udało się nam zalogować w konsoli. Co widzimy? Pozycję do zalogowania się do systemu z tak zwanymi ”wyłączonymi X-ami”. Więc wpisujemy swój logi i hasło i już – jesteśmy zalogowani ale w dalszym ciągu w trybie konsoli. Następnym krokiem jest wpisanie polecenia ”XFdrake” zwracając uwagę na duże/wielkie litery. U mnie wygląda to tak:
[norbi@smok]:XFdrake
Klikamy ”Enter” a system poprosi nas o podanie swojego hasła ( nie podajemy hasła root ) co też czynimy pamiętając jednak że podczas pisania nasze hasło nie będzie widoczne czyli nie będzie wyświetlone. Po wpisaniu hasła klikamy ”Enter” i widzimy okienko w którym za pomocą strzałek ”góra,dół,lewo,prawo” wybieramy naszą kartę. Następnie zatwierdzamy ustawienia karty a system powinien nas zapytać czy chcemy użyć tak zwanych ”zamkniętych sterowników” na co się oczywiście zgadzamy. W systemie zostaną zainstalowane odpowiednie pakiety co z resztą będziemy widzieli na ekranie. Po całej operacji wracamy z powrotem do konsoli z widocznym naszym loginem i wpisujemy ”reboot”. System się zrestartuje a my powinniśmy mieć zainstalowane sterowniki do karty graficznej. Dodatkowo można w MCC doinstalować inne pakiety jak na przykład :

nvidia-computr-profile
nvidia-cuda-toolkit

Jeśli ktoś nie chce czekać na nowe wersje sterowników w repo a chce mieć je zainstalowane ”od ręki” może to również zrobić w sposób bardzo łatwy. Pobieramy sterowniki ze strony producenta czyli www.nvidia.pl pamiętając aby wybrać odpowiednie do karty graficznej którą posiadamy. Ponieważ ja używam przeglądarki Mozilla Firefox jest ona tak ustawiona aby wszystkie pliki zostały zapisane na Pulpicie w związku z tym sterowniki u mnie są w /home/norbi/Pulpit a u Was będzie to /home/nazwa_użytkownika/Pulpit ewentualnie tam gdzie je zapiszecie. Na dzień dzisiejszy najnowsza wersja sterów do kart Nvidia z Serii 5 i systemu 64-bit to ”NVIDIA-Linux-x86_64-319.32.run. Natomiast do systemu 32-bit będzie to NVIDIA-Linux-x86-319.32.run. Następnie klikamy pobrane stery prawym przyciskiem myszy i w pozycji Właściwości->Prawo dostępu zaznaczamy opcję ”Wykonywalny”. Następnie musimy zalogować się w konsoli w sposób podany powyżej czyli Opuść->Wyloguj->Zielony przycisk->Tryb konsoli. Logujemy się na swoje konto w systemie czyli wpisujemy swój login i hasło pamiętając że hasło nie będzie widoczne a następnie logujemy się na konto ”root” wpisując w konsoli :

su -
hasło root

Klikamy ”Enter” i jesteśmy zalogowani jako root. Kolejną czynnością jest wejście do katalogu ze sterownikami czyli u mnie jest to ścieżka /home/norbi/Pulpit a u Was będzie to /home/nazwa_użytkownika/miejsce_zapisania_sterowników

a komenda którą trzeba wpisać w konsoli żeby się tam dostać to

cd /home/norbi/Pulpit

czyli

/home/nazwa_użytkownika/miejsce_zapisania_sterowników

Będąc w odpowiednim miejscu/katalogu w systemie wydajemy komendę :

sh NVIDIA-Linux-x86_64-319.32.run

lub

sh NVIDIA-Linux-x86-319.32.run

W tym momencie system zaczyna instalację sterowników w systemie. Jeśli nie wyskoczą jakieś błędy na końcu instalacji klikamy OK a w konsoli wpisujemy

reboot

i tak oto mamy zainstalowane najnowsze stery do karty ze strony producenta. W identyczny sposób można zainstalować w konsoli sterowniki do kart graficznych AMD/Radeon. Różnicą będzie tylko wpisana nazwa pakietu do instalacji czyli zamiast ”NVIDIA-Linux-x86_64-319.32.run” będzie to ”amd-driver-installer-13-4-x86.x86_64.run” do systemu 64-bit jak również strona producenta z której pobieramy sterowniki czyli www.amd.pl.
To tyle, powodzenia i jak najmniej kłopotów z kartami graficznymi 😉

3 komentarzy do “Instalacja sterowników do kart Nvidia i ATI.

Skomentuj