MGAextra w magei 4

Od początku istnienia Magei napcok oraz zespół przyzwyczaili nas do narzędzia, jakim jest MGAextra. Od pewnego czasu narzędzie to nie jest już rozwijane, ponieważ od wersji 4tej wprowadzono mageiawelcome, które pełni podobną rolę, chociaż MGAextra jest na pewno wygodniejsze i ma więcej do zaoferowania zwykłemu użytkownikowi, który w jednym miejscu może zainstalować wszystkie, niezbędne programy, dzięki czemu proces instalacji Magei jest prostszy i szybszy niż Windowsa (o możliwościach programu i jego wykorzystaniu możecie przeczytać w tym miejscu).
Nie ma się co dziwić naszym adminom – skoro mamy mageiawelcome szkoda ich pracy na powielanie rozwiązania.
Na szczęście w MOPL mamy starsze wersje MGAextra, które po pewnym zabiegu chodzą pod wszystkimi wydaniami Magei i doskonale sprawdzają się w swej roli. Wystarczy trochę zmylić system. Jak więc szybko zainstalować sobie MGAextra w naszym nowiutkim systemie? Ano przez dodanie repozytorium z jedynki, albo dwójki, doinstalowanie MGAextra, a następnie usunięcie rzeczonych repozytoriów i dodanie właściwych dla naszego wydania Magei.
Zapewniam, że MGAextra ściągnie poprawne oprogramowanie dla konkretnego wydania. Ważne, aby zmienić repozytoria przed instalacją pakietów, aby skrypt dysponował już bieżącą bazą programów.

Po kolei:

1. Najpierw logujemy się jako administrator w konsoli

[nazwa_użytkownika@localhost ~]$ su
Hasło:

2. Dodajemy repozytorium MOPL z wersji Magei 1 albo 2:

Dla wersji 32 bit:
[root@localhost nazwa_użytkownika]# urpmi.addmedia Mageia.Org.PL http://repo.mageia.org.pl/1/i586

Dla wersji 64 bit:
[root@localhost nazwa_użytkownika]# urpmi.addmedia Mageia.Org.PL http://repo.mageia.org.pl/3/x86_64

3. Kiedy już nośnik zostanie dodany:
[root@localhost nazwa_użytkownika]# urpmi mgaextra

MGAextra zostanie zainstalowane w naszym systemie. Teraz musimy tylko usunąć repozytorium z 1ki i dodać właściwe dla naszego wydania (w jaki sposób to uczynić dowiecie się w tym miejscu). I możemy instalować już oprogramowanie przez MGAextra pod warunkiem, że nie będziemy za jego pomocą dodawać repozytoriów.

Miłej zabawy.

6 komentarzy do “MGAextra w magei 4

  1. Fakt, ale trochę szkoda 3 godzin skoro i tak działa – mógłbyś zająć się czymś, czego nie potrafi zrobić zwykły użytkownik.
    A tak na marginesie – tak cały czas mam poczucie, że i tak na tym forum na za wiele się nie zdaję, poza pisaniem prostych artykułów, a ostatnio mam trochę czasu i nawet conky (hehehehe) potrafię sobie sam wysmażyć. Strony www też robię, co prawda posiłkuję się oprogramowaniem, lecz radzę sobie z możliwie wszelkimi skryptami i tak sobie myślę, że pewne rzeczy na linuxa też mógłbym zrobić pod warunkiem, że ktoś by mi przynajmniej na początek wskazał jakieś źródło – po polsku ew. niemiecku.

    • Jest już mgaextra przygotowana dla Magei 4 w naszym repo, szczerze mówiąc nie miałem czasu dokładnie potestować, ale zapewne będzie lepsza niż pobranie starych wersji. Jakby ktoś zauwqażył jakieś błędy to proszę zgłaszać na forum. Wkrótce napiszę newsa na głównej.

  2. Napcok, jest jeden zonk, co prawda na 3ce, ale być może kwestia dotyczy także 4ki. Otóż instalator pakietów nie widzi programów w SRPMS (np. teamviewera). Pewnie chodzi o listę dostępnych paczek. Jak mam to sprawdzić?

Skomentuj