Pierwsza beta Magei 7

Wydano pierwszą betę Mageia 7. Plan wydawniczy przewiduje, że wydanie finalne Magei 7 nastąpi prawdopodobnie pod koniec stycznia 2019.

Wersje niektórych pakietów w Mageia 7 beta1:

 • kernel 4.19.6
 • rpm 4.14.2
 • Plasma 5.14.2
 • GNOME 3.30
 • Xfce 4.13.4
 • Firefox 63
 • Chromium 70
 • LibreOffice 6.1.3

Linki do obrazów iso można znaleźć na stronie Pobieranie Mageia 7 beta1.

13 komentarzy do “Pierwsza beta Magei 7

 1. Fajnie, ale nie sądzę, żeby na VB możliwe było normalne działanie systemu operacyjnego, a co za tym idzie jego ocena, nie wspominając o testach. Jeżeli się mylę poprawcie 🙂
  Pozdrawiam

 2. Dlatego, gdy lubimy swoją dystrybucję i szanujemy ludzi, którzy przy niej pracują (deweloperów), instalujemy betę na dysku. Obok stabilnego systemy gdyby padł system testowany. Zgłaszając błędy pomagamy i przyspieszamy powstanie systemu stabilnego. Wiele razy miałem betę i nie pojawiały się dramatyczne momenty. Zachęcam do instalacji.

 3. Zainstalowana Z DVD MG7beta1 na HDD działa, ale po 2-aktualizacji już nie wstaje…Problemy z sterami nvidia Aktualizacja naprawcza wywala po 100zainstalowanych pakietach na 1100.. Ponowienie nie rusza z powodu braku 3 repozytorium w tym dla 32bit. Zobacze za kilka dni co się zmieniło.

 4. MGA7 mam nainstalowaną w komputerze używanym na codzień od kiedy została opublikowana. Używam karty nvidia. Jedyny problem z uruchomieniem systemu miałem, kiedy odinstalowałem pierwszy kernel, który się zainstalowal przy instalacji systemu z płyty. GRUB nie uruchomił się. Wówczas musiałem uruchomić płytę instalacyjną, nie dałem jednak nowej instalacji, a włączyłem aktualizację systemu. Paczki były nowsze jak te na płycie, więc instalator od razu przeszedł do konfiguracji poinstalacyjnej, kdzie ponownie zainstalowałem GRUBa i system uruchomił się.
  Nie można usuwać pierwszego kernelu. Poza tym problemów z uruchomieniem systemu nie było. A sterowniki wogóle nie sprawiają problemów.

 5. @mirej, z betą to normalne. Potrafi wywalić po aktualizacji. Wiele zależy tu od konkretnej konfiguracji sprzętowej, której mnogości deweloperzy z pewnością nie są w stanie od razu ogarnąć, więc niespodzianki pewne 🙂
  Moja rada. Zainstalować system od nowa i użyć nowszych aktualizacji. Zwykle pomaga 🙂

  @Ivko, bardzo dobry sposób na naprawę programu rozruchowego. Sam to robię w razie problemów. Mageia ma chyba najlepszy program rozruchowy z jakim się do tej pory spotkałem. Mam nadzieję, że tego nie zmienią 🙂

 6. Długo zastanawiałem się co napisać i powiem tak. Byłem zawsze za KDE, ale Plasma wydaje mi się dziwnym środowiskiem, bo odnoszę wrażenie, że mamy tam przerost formy nad treścią. Może lepszym byłoby inne środowisko pulpitu? Nie wiem, zastawiam się tylko.

 7. Plasma miała łączyć stare i otworzyć możliwości przed nowoczesnymi rozwiazaniami.
  Czy tak jest nie jestem przekonany.
  Brak mi pasków postępu przy kopiowaniu plików (szczegółowe dane). Net aplet oprócz adresu IP powinien być wykres RX/TX sieci. Konfiguracji paska zadań, przeźroczystość kolory. Zapisywanie własnego profilu obsługi monitorów (rozdzielczości, układ ikon pulpitu.
  Wiele z opisanych było już w KDE-4.
  Środowisko Mate jest już alternatywą.

  • Pasek postępu nie jest problemem. Mageia ma default ustawione vykreślanie postępu w informacjach, które znajdują się na pasku z prawej strony (nie wiem, jaka jest nazwa po polsku). Jeżeli się wyłączy pokazywanie postępu, w tym miejscu, postęp jest jeszcze pokazywany na listwie zadań w kwadraciku należącym programowi, który np. kopijuje. Dlatego jest potrzebne wyłączyć też pokazywanie postępu w ustawieniach listwy. Teraz już podczas kopiowania wyskakuje okno z paskiem postępu. Ja wiem, trochę nie po drodze…
   Odnośnie innych rzeczy, które były w KDE4, natomiast Plasma5 je nie ma, to według mnie wdeplęli. Dużo rzeczy zepsuli. Robią z tego nieomal cały system operacyjny, ponownie próbują odkryć koło, zamiast tego, aby starali się użytkownikowi zaproponować możliwości, do jakich się już przyzwyczaił. Niestety.

Skomentuj